Výhody a nevýhody kondenzátora

0
1656

Kondenzátory sú v súčasnosti často používané a nachádzajú sa v množstve zariadení a spotrebičov. Keďže ide o vcelku nenáročný a jednoduchší produkt, určite o ňom každý z vás počul. Prečo si však vybrať práve kondenzátor?

Kondenzátory majú široké využitie a je jasné, že majú aj výhody a nevýhody. Dnes nájdete množstvo typov kondenzátorov a môže sa stať, že si nebudete vedieť vybrať to správne. To nie je najlepšie keďže kondenzátor potom nemusí fungovať správne a spĺňať základné funkcie. Ako a podľa čoho vyberať?

Výhody kondenzátora

Kondenzátor nemá až také veľké zastúpenie no nájde sa množstvo výhod, ktorými kondenzátor disponuje a ktoré budú mať v budúcnosti určite veľký význam. Kondenzátor je vcelku jednoduchá súčiastka, vytvorená ľahším spôsobom a dá sa dá veľmi jednoducho vysvetliť. Kondenzátor je elektronická súčiastka, ktorej zásadnou vlastnosťou je elektrická kapacita. Kapacita kondenzátora je v niektorých prípadoch až neskutočná a určite sa tento spôsob bude v budúcnosti veľmi často využívať, ako napríklad v elektromobiloch. Kondenzátor by sa dokázal veľmi rýchlo nabiť a uchovať veľké množstvo elektrickej energie. Kondenzátor sa skladá z dvoch hliníkových fólií medzi, ktorými je vložený papier napustený elektrolytom. Na povrchu elektródy vplyvom elektrolytu vzniká dielektrikum. Dielektrikum je každá látka, ktorá sa polarizuje vo vonkajšom elektrickom poli. Celok je zrolovaný a vložený do valcového hliníkového puzdra s dvoma vývodmi. Spočiatku sa kondenzátory vyrábali, ako obrovské platne, no to nebolo veľmi praktické. Neskôr sa preto začali tieto platne skladať, čo síce zmenšilo veľkosť, no výroba bola náročná. Preto sa po čase prešlo na systém rolovania. Kondenzátor má preto veľmi vysokú elektrickú kapacitu a veľkosť malého valca. Kondenzátor má aj niekoľko podôb. Rozbehový kondenzátor a motorový kondenzátor majú široké využitie v rôznych priemysloch. Nachádzajú sa ako súčiastka v motoroch, ale aj v elektrických obvodoch, ako veľký zdroj elektrickej energie. Kondenzator sa používa aj na filtrovanie jednosmerného napájacieho napätia. Malé kapacity sa využívajú na odstránenie vysokých frekvencií.

Nevýhody kondenzátora

Kondenzátory majú aj napriek množstvu výhod aj nevýhody. Kondenzátor má síce vysokú výdrž a kapacitu, no rovnako sa aj rýchlo vybíja, čo môže byť niekedy nepraktické. Nevýhodou je niekedy aj veľkosť. Síce je celok zrolovaný, no veľkosť je stále vcelku značná. Kondenzátor sa dokáže nabíjať rýchlo no treba na to vysoké napätie, čo môže spôsobiť preskočenie elektrickej iskri a môže dôjsť k zraneniu a poškodeniu. Tieto problémy sa však do budúcnosti môžu vyriešiť a kondenzátor sa začne používať namiesto bateriek.

Neváhajte a zaobstarajte si kondenzátor aj vy!