Chcete si podať žiadosť o hypotéku? Na toto myslite!

0
138
Chcete si podať žiadosť o hypotéku? Na toto myslite!
Chcete si podať žiadosť o hypotéku? Na toto myslite!

Máte v pláne podať si žiadosť o hypotéku? Snívate o novom dome alebo byte? V tom prípade ste tu správne. V tomto článku vám prinesieme praktické odporúčania, na čo všetko by ste mali pri vybavovaní hypotéky myslieť.

Ak ste si mysleli, že získanie hypotéky je jednoduchá záležitosť, mýlite sa. V skutočnosti však ide o náročný proces, na ktorý by ste sa mali vopred pripraviť, ak chcete, aby všetko dopadlo podľa vašich predstáv. Najskôr si premyslite, či je hypotéka to pravé a či ste na ňu dôkladne pripravení. Prípravou totiž dokážete skrátiť celý proces vybavovania.

Čo banka overuje?

Každá banka si vás pred poskytnutím hypotéky musí overiť. Najčastejšie si banky overujú úverový register, vášho zamestnávateľa, príjem, dlhy, exekúcie, prípadne aj nehnuteľnosť, do ktorej chcete investovať požičané financie. Pripravte si tieto veci vopred a dostatočne si ich overte. Je to dôležité z viacerých hľadísk.

Zamerajte sa na úspory

Pravdepodobne už dobre viete, že banky vám neposkytnú 100 % úver. Musíte mať našetrenú istú čiastku. Pri hypotékach ide o 20 % zo sumy, ktorú si chcete požičať. Ak chcete hypotéku 100 000 €, budete si musieť našetriť 20 000 €. Myslite na to v dostatočnom predstihu, aby ste pri podávaní žiadosti o hypotéku neboli nemilo prekvapení. Samozrejme, existujú aj rôzne výnimky, preto sa o nich informujte dostatočne vopred.

Zohľadnite vaše možnosti

V dnešnej dobe si môžete na internete nájsť hypotekárnu kalkulačku a vypočítať si hypotéku podľa vlastných preferencií. Sumu, ktorú si chcete požičať, koľko chcete mesačne splácať a ako dlho. Keď si prídete vybavovať hypotéku do banky, budete vďaka tomu viac pripravení. Vopred si tiež môžete porovnať jednotlivé banky, aké hypotéky poskytujú, aké úroky a vybrať si tak najlepšie možné riešenie priamo pre vás.