Dovolenka na jachte. Otázky a odpovede pred prvou plavbou

0
1877
Dovolenka na jachte. Otázky a odpovede pred prvou plavbou

Strávite toto leto prvú dovolenku na jachte? Iste vás trápi veľa otázok súvisiacich nielen s organizáciou, ale tiež priebehom dovolenky. Koľko vás takáto dovolenky vyjde? Kde sa budete stravovať? Aké sú možnosti prenájmu jachty? Odpovede nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Kde sa dajú prenajať jachty a lode?

Prenájom jácht a lode na predaj ponúkajú mnohé agentúry, ktoré podnikajú priamo na Slovensku. Dokonca aj niektoré slovenské cestovné kancelárie majú v ponuke dovolenky na jachte s možnosťou kompletného servisu. Znamená to, že vám jachtu nielen prenajmú, ale tiež zabezpečia kapitána (skippera), zorganizujú celú trasu vrátane kotvenia v prístavoch, zoženú vám letenky najbližšie k miestu vyplávania a poskytnú vám možnosť sa poistiť.

Je dovolenka na lodi vhodná pre deti?

Jachty na predaj alebo na prenájom majú rôznu veľkosť a vybavenie. Keď sa rozhodnete pre dovolenku na lodi s celou rodinou, vyberte si plavidlo s príslušenstvom, ktoré vyhovuje rodine. Na plavbách nie sú ničím neobvyklým bábätká, ktorým sa vlnenie páči a uspáva ich.

Akú loď si máme vybrať?

Výber lode či jachty je plne vo vašich rukách. Môžete sa rozhodnúť pre dobrodružnú plavbu na jachte, pre pohodlné plavenie sa na katamaráne alebo si prenajať luxusnú motorovú loď. Pre skupiny mladých ľudí, ktorí hľadajú adrenalín, odporúčame prenájom jachty. Rodiny s deťmi uprednostňujú priestrannejšie a stabilnejšie katamarány. Výber lode musíte podriadiť aj tomu, koľko pasažierov sa bude plaviť.

Môžeme počas plavby kormidlovať loď?

V zásade by ste loď na mori nemali kormidlovať. Dokonca ani vtedy, ak máte spravený kurz vodca malého plavidla. Na mori je možné loď viesť len v prípade, že ste absolvovali kurz veliteľ námorného rekreačného plavidla. Samozrejme, že skúsený kapitán vám na pár minút kormidlo požičia, ale bude bdieť nad vašou bezpečnosťou.

Kde je možné sa počas plavby najesť?

Niektorí dovolenkári uprednostňujú reštaurácie v marínach a prímorských mestečkách. Iní si na pevnine nakúpia a varia na lodi. Všetky plavidlá na prenájom majú plne vybavenú kuchyňu a niektoré aj priestrannú spoločnú jedáleň. Na lodi chutia hlavne grilované ryby. Gril je súčasťou výbavy každej lode.

Môžem si dovolenku na jachte finančne dovoliť?

Dovolenka na jachte stojí presne toľko, niekedy aj menej, ako dovolenka v hoteli pri mori. V priemere vyjde tento typ dovolenky do 2000 € na štvorčlennú rodinu. Dovolenka na jachte je úplne iná, než suchozemská. Väčšina ľudí, ktorí ju vyskúšali, sa na jachtu pravidelne vracajú.