Výber záhradnej trampolíny – ako postupovať pri kúpe

0
136
Výber záhradnej trampolíny - ako postupovať pri kúpe
Výber záhradnej trampolíny - ako postupovať pri kúpe

Zatúžili ste po vlastnej trampolíne? Ak máte na záhrade dostatok miesta, aj vy si môžete dopriať túto skvelú a čoraz populárnejšiu šikovnú vecičku, ktorá vyplní voľný čas vašich detí. Trampolíny si nevyžadujú veľkú investíciu, no zabezpečia celej rodine hodiny nefalšovanej zábavy na čerstvom vzduchu, zlepšíte si na nej koordináciu pohybov, potrénujete rovnováhu a popracujete aj na kondícii. Ako si vybrať takú, ktorá bude najlepšie vyhovovať vašej rodine? Pripravili sme pre vás niekoľko užitočných tipov, čo si všímať pri nákupe.

Ako sa rozhodnúť pre veľkosť trampolíny

Určite ste si všimli, že si môžete vyberať z viacerých veľkostí trampolíny. Aby ste si vybrali správne, musíte okrem rozmerov trampolíny vziať do úvahy aj vaše priestorové možnosti a tiež to, koľko ľudí bude trampolínu najčastejšie súčasne využívať.

Skákacie plochy môžu mať rôzne priemery, najčastejšie sú k dispozícii trampolíny s rozmermi skákacej plochy od 90 až do 500 centimetrov. Aj výška odrazovej plochy môže byť rôzna, najčastejšie sa pohybuje v rozmedzí od 40 do 100 centimetrov.

Ak kupujete záhradnú trampolínu malým deťom do 3 rokov, vystačíte si s trampolínou s priemerom do 200 centimetrov. Takéto trampolíny sú určené pre jednu osobu a obyčajne majú aj nižšiu nosnosť ako trampolíny s väčším priemerom. Pre dieťa vo veku 3 a viac rokov sú najpopulárnejšie trampolíny s priemerom 200 až 300 centimetrov a je ideálne, ak na takejto trampolíne skáče súčasne iba jedno dieťa.

Chcete, aby trampolínu mohlo využívať viac osôb naraz? Potom budete potrebovať trampolínu aspoň s priemerom 300 centimetrov a viac, ideálne však od 400 centimetrov. Na trampolíne s takýmto priemerom si už zašantia aj dospelí.

Veľkosť trampolíny je dôležitá aj kvôli priestoru, aký máte k dispozícii. Okolo každej trampolíny by mal byť vyčlenený minimálne 1 meter priestoru z bezpečnostných dôvodov. Do menších záhrad preto najčastejšie ľudia kupujú trampolíny s priemerom do 300 centimetrov, na väčšie plochy si pokojne doprajte aj 400 až 500 centimetrový priemer trampolíny.

Trampolíny rôznych veľkostí za super ceny nájdete na https://hop-sport.sk/trampoliny/

Nosnosť trampolíny a konštrukcia

S veľkosťou trampolíny je zvyčajne úzko spätá aj jej nosnosť určená vyrobcom. Tú by ste v žiadnom prípade nemali prekračovať, inak sa môže stať, že trampolínu opotrebujete skôr a skrátite jej životnosť, alebo ju dokonca poškodíte – hrozí napríklad roztrhnutie skákacej plochy, pružín, alebo si môžete spôsobiť nepekný úraz.

Trampolíny pre deti sú zväčša konštruované na záťaž okolo 80 kilogramov. Väčšie trampolíny, na ktorých si môžu zaskákať aj dospelí, mávajú nosnosť okolo 150 kilogramov a viac, záleží aj od toho, pre koľko osôb sú určené a aká pevná je konštrukcia danej trampolíny. Ak máte malé deti a neplánujete novú trampolínu kupovať vždy, keď vyrastú, mali by ste pri nákupe prihliadať aj na dostatočnú rezervu maximálnej nosnosti.

Pri konštrukcii trampolíny si všímajte materiálové prevedenie. Ak chcete, aby vám trampolína slúžila čo najdlhšie, jej konštrukcia by mala byť oceľová, aby bola dostatočne pevná. Povrchové spracovanie odolné voči poveternostným vplyvom a korózii predĺži jej životnosť.

Nohy trampolíny v tvare písmena U sa vyznačujú väčšou stabilitou v porovnaní s klasickými rovnými nohami. Záhradné trampolíny mávajú približne 3 až 6 nôh, závisí od veľkosti. Čím sú väčšie a pevnejšie, tým je trampolína stabilnejšia.

Počet pružín a skákacia plocha

Čím viac pružín má trampolína, tým lepšie sa na nej skáče. V závislosti od rozmerov rámu trampolíny na nej nájdete asi 40 až 100 pružín. Ideálne sú také, ktoré sú odolné, pevné a majú pamäťový efekt. To znamená, že časom nedochádza k zhoršovaniu pevnosti a pružnosti. Pružiny by mali byť chránené proti korózii, preto je dôležité umiestniť na ne kryt chrániaci nielen samotnú trampolínu pred poškodením od vonkajších vplyvov, ale aj skákajúceho pred zranením na pružinách.

Skákacie plochy trampolín sa vyrábajú zo špeciálneho materiálu. Povrch je hladký, aby pri skákaní nespôsoboval odreniny, no je aj pevný, elastický a odolný voči UV žiareniu, vlhkosti, dažďu a záťaži.

 

Zdroj obrázku: Elena Noeva / stock.adobe.com