10 najlepších seriálov za posledných 10 rokov podľa kritikov

0
4045

Priznajte sa, koľkokrát ste si už namiesto jednej epizódy svojho seriálu pozreli tri časti za sebou? Pri niektorých počinoch sa však ani nemôžeme čudovať. Pozrite si výber niekoľkých majstrovských kúskov, ktoré sú toho príkladom.

Seriály predstavujú príjemný únik od povinností každodennej reality. Tie najlepšie nám dokážu cez obrazovku nášho smart televízora doslova vyraziť dych a vtiahnuť nás do deja až tak, že ho prežívame spolu s postavou.

Tu je zoznam 10 najlepšie hodnotených seriálov za posledných 10 rokov podľa webovej stránky Metacritic, ktorá zbiera hodnotenia od najznámejších kritikov kinematografie.

2007: Larry, kroť sa (Curb Your Enthusiasm), 6. séria

Larry David má všetko, čo si môže človek priať – starostlivú ženu, nádherný dom, peniaze, istoty a slávnych priateľov. Prečo teda chce do svojho života vniesť nezvládnuteľný chaos?

Tento sitkom má trochu iný humor ako ten, na ktorý ste zvyknutí z iných seriálov – a práve to ho robí originálnym. Vtipy a komediálna časť sú tu prirodzené, veľké množstvo dialógov improvizované a hoci si zrejme budete musieť na tento štýl humoru zvyknúť, nie nadarmo to bol najlepší seriál roku 2007.

Hodnotenie kritikov: 89/100

Hodnotenie divákov: 8,6/10

2008: Špina Baltimoru (The Wire), 5. séria

Originálny seriál, ktorý sa sústredí na 5 najväčších problémov Baltimoru (a iných veľkomiest), konkrétne na drogy, pašovanie, byrokraciu, školský systém, digitálnu televíziu a médiá všeobecne. Finálna sezóna dokazuje, prečo patrí k najlepším výtvorom od televízie.

Hodnotenie kritikov: 89/100

Hodnotenie divákov: 9,2/10

2009: Šialenci z Manhattanu (Mad Men), 3. séria

Seriál sa odohráva počas 60. rokov v prostredí fiktívnej reklamnej agentúry Sterling Cooper, kde sleduje osudy zamestnancov a majiteľov vrátane kreatívneho riaditeľa Dona Drapera. Ten sa navonok javí ako charizmatický génius, v skutočnosti je však vrah, skrývajúci sa za ukradnutú identitu.

Hodnotenie kritikov: 87/100

Hodnotenie divákov: 8,8/10

2010: Šialenci z Manhattanu (Mad Men), 4. séria

Mad Men je jedným z tých seriálov, ktoré sa zlepšujú každou sériou. Štvrtá séria sa sústredí na hlavnú postavu Dona Drapera počas toho, ako zažíva ťažké časy v manželstve. Scenáristi vykonali dobrú prácu pri zobrazení temnej stránky jeho života a pripomínajú, aký je inteligentný a odhodlaný, keď sa rozhodne niečo získať.

Hodnotenie kritikov: 92/100

Hodnotenie divákov: 9/10

2011: Perníkový tatko (Breaking Bad), 4. séria

Predposledná séria jednej z najlepších drám v televíznej histórii. Rovnako ako hlavné postavy, kvalita seriálu sa každým rokom zlepšovala. Je to šou, kde sa herci doslova vžili do svojich postáv a tvorca seriálu Vince Gilligan rozhodne vie, ako získať vašu pozornosť.

Hodnotenie kritikov: 96/100

Hodnotenie divákov: 9,5/10

2012: Perníkový Tatko (Breaking Bad), 5. séria

Vyvrcholenie veľkolepej šou a naplnenie osudu hlavnej postavy Waltera Whitea, alias Heisenberga. Ten sa z nevinného stredoškolského učiteľa premenil na sebavedomého narkobaróna, ktorý sa nezastaví pred ničím. Emócie, morálna dilema, vizuálne poňatie a skvelo napísané postavy spolu s ich dialógmi vytvorili z tohto diela jeden z najlepších seriálov všetkých čias.

Hodnotenie kritikov: 96/100

Hodnotenie divákov: 9,5/10

2013: Moje nové Ja (Enlightened), 2. séria

Neobvyklý komediálny seriál o hľadaní zmysluplnosti a naplnenia uprostred chamtivosti, korupcie a pokrytectva korporátneho sveta. Po tom, čo Amy prekoná psychické zrútenie v práci, pokúsi sa urobiť vo svojom živote pozitívne zmeny. Každá postava sa prelína do charakteru hlavnej postavy, ktorá predstavuje nádej v ťažkých časoch.

Hodnotenie kritikov: 95/100

Hodnotenie divákov: 7,6/10

2014: Hra o Tróny (Game of Thrones), 4. séria

Seriál Hra o Tróny sa zlepšoval každou sezónou a svoj kvalitatívny vrchol zažil v roku 2014. Zaujímavé postavy, kvalitné dialógy a neočakávané zvraty v deji tohto fantasy diela vás posadia na zadok a nebudete chcieť odtrhnúť oči z obrazovky, kým nedopozeráte poslednú epizódu.

Hodnotenie kritikov: 94/100

Hodnotenie divákov: 9,2/10

2015: Fargo, 2. séria

Druhá séria Fargo sa odohráva v roku 1979 v USA, kde sledujeme mladého policajta pátrajúceho v záležitosti spojenej s miestnym organizovaným zločinom. Seriál je inšpirovaný oscarovým filmom s rovnakým názvom. Druhá séria má nové postavy a nový príbeh, kvalitou však ostáva na tej istej úrovni.

Hodnotenie kritikov: 96/100

Hodnotenie divákov: 9,3/10

2016: Rectify, 4. séria

Tento seriál sleduje príbeh Daniela Holdena, ktorý sa po 17 rokoch strávených vo väzení dostane na slobodu. Pôvodne mu bol udelený trest smrti za údajné znásilnenie a vraždu mladého dievčaťa, až kým nové dôkazy nepreukázali jeho nevinu.

Ide o hlboko emocionálny a psychologický seriál, ktorý zobrazuje ľudské vzťahy ako žiadna iná šou. Absolútne realistické scény bez typických akčných maškarád. Skrátka to musíte vidieť na vlastné oči.

Hodnotenie kritikov: 100/100

Hodnotenie divákov: 9,2/10

2017: Pozostalí (The Leftovers), 3. séria

Keď dve percentá ľudskej populácie zmiznú bez stopy, svet sa usilovne snaží pochopiť, čo sa stalo. Dej seriálu sa odohráva o tri roky po týchto udalostiach a predstavuje príbeh tých, čo zostali.

Dej sa nebojí ísť na miesta, kde predtým nebol a vždy to vykoná bravúrne. Ide o jeden z najlepších produktov televízie v každom aspekte (herectvo, scenár, réžia, kinematografia atď.).

Hodnotenie kritikov: 98/100

Hodnotenie divákov: 9,4/10

Našli ste v tomto zozname aj svoju srdcovku?