Rozmýšľate nad dovolenkou na súkromnej jachte? Výhody a nevýhody dovolenky na jachte

0
83
Rozmýšľate nad dovolenkou na súkromnej jachte? Výhody a nevýhody dovolenky na jachte
Rozmýšľate nad dovolenkou na súkromnej jachte? Výhody a nevýhody dovolenky na jachte

Dovolenka na jachte sa stáva čoraz obľúbenejšou alternatívou k tradičným dovolenkovým pobytom v hoteloch. Ide o ešte stále menej bežné typy dovoleniek, čo láka hlavne dobrodruhov a ľudí, ktorých už omrzeli pobyty v rezortoch. Je podobná dovolenka to pravé pre vás a vaše potreby? Pri rozhodovaní vám pomôžu argumenty pre a proti dovolenkám na jachtách.

Výhody dovolenky na jachte

Kto vyskúšal jedinú plavbu na súkromnej jachte, ten už viac netúži po hoteloch a skupinových dovolenkách. Dovolenky na jachtách sú o obrovskej slobode a skvelom zážitku.

Sloboda a flexibilita

Na dovolenkách na jachte si ľudia najviac cenia slobodu a flexibilitu. Kúpiť lode na predaj a vybrať sa na plavbu znamená byť sám sebe pánom. Môžete si naplánovať trasu podľa vlastných predstáv, zastaviť sa v skrytých zátokách, ktoré by ste z pevniny neobjavili a vychutnať si pokoj i ticho od davov turistov.

Komfort a luxus

Prezrite si zopár ponúk typu jachty na predaj a prenájom, ihneď pochopíte, že sú synonymom luxusu a komfortu. Plavidlá pre rekreačné účely sú vybavené podobne ako špičkové rezorty. Môžete si užívať priestranné kajuty, kúpeľne, kuchyňu, palubu s posedením a grilovaním a príslušenstvo na vodné športy.

Veľký výber aktivít

Dovolenka na jachte neznamená len ležanie a nudu. Na lodi si užijete vodné aktivity. Dovolenka na jachte je ideálna pre milovníkov vodných športov. Môžete si zaplávať, šnorchlovať, potápať sa, skúsiť vodné lyžovanie, wakeboarding alebo windsurfing.

Z paluby jachty spoznáte krásne pobrežné mestá a dedinky, ktoré by ste z auta alebo autobusu nevideli. Môžete sa vydať na výlety na pevninu a preskúmať kultúru a históriu miestnych oblastí. Dovolenka na jachte je ideálnym miestom na relax a oddych od stresu bežného dňa. Vychutnáte si slnko, vietor a zvuk vĺn a necháte sa hýčkať profesionálnou posádkou.

Má dovolenka na jachte nevýhody?

Dovolenka na jachte vyžaduje plánovanie. Ak nezoženiete na plavbu dostatočný počet ľudí, môže byť o niečo drahšia ako klasická dovolenka. Cena závisí od veľkosti a typu jachty, dĺžky plavby a destinácie. Náklady dvíhajú aj poplatky v prístavoch a služby kapitána. Pozor – na plavbu po mori vám nestačí vnútrozemský preukaz vodca malého plavidla.

Dovolenka na jachte je závislá od počasia. Ak je zlé počasie, budete nútení zmeniť trasu alebo zrušiť niektoré aktivity. Mnohí ľudia trpia morskou chorobou, ktorá im môže znepríjemniť plavbu. Ak si jachtu prenajmete s viacerými ľuďmi, musíte zdieľať priestor a súkromie je značne obmedzené. Výber pasažierov je rovnako dôležitý ako výber lode.

Autor: Gabriela Kudláčová