Run flat pneumatiky – v čom sú iné?

0
2679

Pneumatiky run flat sú navrhnuté tak, aby umožňovali pohyb vozidla aj v prípade defektu. Totiž, mnoho nových automobilov, najmä luxusných vozidiel, sa v súčasnosti predáva buď s namontovanými pneumatikami run flat alebo s možnosťou ich montáže. Výhodou je, že vďaka týmto špeciálnym pneu sa môžete bezpečne dopraviť do servisu, kde sa o výmenu poškodenej pneumatiky za novú postarajú odborníci. Aj vás tieto pneumatiky zaujali a chceli by ste vedieť bližšie info? Nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi riadkami.

Ako fungujú run flat pneumatiky?

Dôvodom, prečo sú run flat pneumatiky účinné aj v prípade prepichnutia gumy je to, že sú vyrobené so zosilnenými bočnicami. Majú totiž silnú podpernú gumu, ktorá je určená na dočasné podoprenie vozidla po defekte a sú špeciálne navrhnuté na to, aby vám umožnili prejsť v stanovej rýchlosti bezpečne do cieľa. Treba si však uvedomiť, že vozidlá vybavené pneumatikami run flat musia disponovať systémom monitorovania tlaku v pneumatikách. Dôvodom je to, že tvrdšie bočné steny sťažujú určenie, kedy je tlak vzduchu nízky alebo dokonca, kedy ste dostali defekt.

Výhody run flat pneumatík – poznáte ich?

V prípade defektu alebo prasknutia bude pneumatika run flat stabilnejšia ako konvenčná pneumatika (kde v prípade náhleho prepichnutia môže dôjsť k strate kontroly nad vozidlom). Je však dôležité pamätať na to, že samotné run flat pneumatiky sú ťažšie ako štandardné letné pneumatiky, avšak ich dojazd je niekoľko desiatok kilometrov, čo už rozhodne stojí za to! Výhodou je, že ak by ste defekt dostali na diaľnici či rýchlostnej ceste, nemusíte sa trápiť s výmenou rezervy, čo už ocenilo množstvo spokojných vodičov. V každom prípade sa oplatí investovať do kvalitných letných i zimných pneumatík, ktoré sú určené na konkrétny terén, a teda vozovku podľa ročného obdobia. Testy pneumatík vám pomôžu s ich výberom.