Pár zaujímavostí o rume Captain Morgan

0
5458

Máte radi rum?

Áno? V akej podobe? Užívajú si vaše chuťové poháriky jeho čistú chuť? Alebo ste skôr na miešané drinky?

S Captain Morgan si prídete na svoje v oboch prípadoch.

História Kapitána

História tohoto alkoholu je naozaj bohatá. Na výrobu rumu prišli ľudia z plantáží s cukrovou trstinou. Zistili, že melasu, ktorá vzniká po spracovaní cukru, môžu destilovať, čím vznikne alkohol. Vynálezca rumu Captain Morgan bol kapitán Henry Morgan.

Spoločnosť The Captain Morgan Rum Company nevznikla za čias samotného kapitána Morgana, ale až v 20. storočí. Vtedy do Karibiku dorazil prezident spoločnosti Seagram´s drinks company Sam Bronfman, ktorého uchvátila predstava stať sa rumovým magnátom.

Captain Morgan sa začal vyrábať v roku 1944. Sam Bronfman odkúpil od jamajských lekárnikov rodinný recept na výrobu koreneného rumu, a ten sa následne stal základom pre výrobu rumu Captain Morgan Original Spiced Gold. O štyridsať rokov neskôr bol predstavený v Spojených štátoch.

Kto bol Henry Morgan?

Henry Morgan, žijúci v rokoch 1635 – 1688, bol moreplavcom, dobrodruhom a neskôr guvernérom Jamajky. Už ako 19-ročný opustil svoj rodný Wales. Vďaka svojim schopnostiam vodcu sa za krátke obdobie vypracoval až na kapitána.

Spolu so svojou posádkou brázdil vlny Karibiku. Napadol rôzne osady a vďaka svojim nájazdom sa stal bohatým. Neskôr si za tie peniaze kúpil na ostrove tri veľké cukrovarské plantáže.

Kapitán Morgan sa preslávil aj svojimi objaviteľskými expedíciami na Jamajku a Barbados, za ktoré bol neskôr povýšený za šľachtica. Vďaka tomu sa neskôr stal jamajským guvernérom. Na Jamajke sa aj usadil a žil tam až do konca svojho života.

Na rozdiel od originálneho rumu sa napríklad Tuzemský um vyrába umelo. Zriedený lieh z obilia, zemiakov či z repnej melasy sa dochutí rumovou esenciou. Nič moc, čo poviete?

Európska smernica nás však zachránila. Vďaka nej vieme rozoznať rum od jeho náhrad. Ak si chcete dopriať naozaj kvalitný rum, stačí sa pozrieť na obal fľaše.

Výroba jedinečného Captain Morgan

Nezameniteľnú chuť rumu Captain Morgan tak ľahko nesfalšujete. Ide o trikrát destilovaný jemný rum pochádzajúci z Jamajky. Hlavnou prísadou tohto alkoholického nápoje je, samozrejme, melasa. Melasa je vedľajší produkt pri výrobe trstinového cukru. Vyrábajú sa z nej tie najlepšie rumy.

Aby mal rum tú správnu jemnú chuť, pridávajú sa doň rôzne bylinky, korenie či ovocie. Jeho špecifickú chuť má na svedomí aj vypaľovanie dubových sudov, z ktorých sa následne uvoľňuje vanilín a karamelizovaný cukor. V nich rum zreje, čo prispieva k zjemneniu liehu. Dodá to tak rumu jeho charakteristickú zlatistú farbu.

Kapitán na každú párty

Ideálny pár tvorí tmavý Captain Morgan Black Label a Coca-Cola. Rum so 40% alkoholu a k tomu ľad a citrón či limetka, takto vzniká neodolateľná kombinácia.

Samozrejme, treba si dávať pozor na množstvo drinkov, ktoré vypijete. Z tmavého alkoholu totižto na druhý deň viac bolí hlava.

Ak sa chcete vyhnúť bolehlavu, 5-krát destilovaný Captain Morgan White s 37,5% alkoholu vám zaručí jemnú chuť a vanilkovú sladkastú vôňu. Používa sa napríklad do miešaných nápojov ako je známe Mojito.

Alebo máte chuť na bylinky? Počas dozrievania Captain Morgan Gold Spiced  v dubových sudoch sa do rumu pridáva tajná prísada bylín a korenia. Získa si vás svojou krásnou tmavou farbou a jemnou karamelovou chuťou.

 

Dostali ste chuť na Kapitána? Na zdravie.