Zaujímavé fakty o rosacey

0
708
Zaujímavé fakty o rosacey
Zaujímavé fakty o rosacey

Rosacea je pomerne rozšírené kožné ochorenie, ktoré trápi milióny ľudí na svete. Prejavuje sa začervenaním pokožky až hnisavými hrbolčekmi. Aj keď je toto ochorenie neliečiteľné môže sa jeho stav zmierniť. Ak trpíte rosaceou aj vy možno pri jej liečbe robíte chyby, ktoré ju len zhoršujú. Čo ste o tomto ochorení možno nevedeli?

Rosacea je dedičná

Čo presne spôsobuje rosaceu sa presne nevie ale predpokladá sa, že svoju úlohu tu zohráva aj genetika, teda dedičnosť. Môžu ju ale spustiť aj environmentálne faktory, konzumácia alkoholu, stres, poveternostné podmienky či slnečné lúče a veľa ďalšieho.

Zámena za akné

Zameniť rosaceu za akné je pomerne časté. Začervenané fľaky na pleti alebo zapálené hrbolčeky, ktoré sú pre rosaceu typické sa často zamieňajú za akné alebo aj citlivú pleť. Problém je v tom, že rosacea sa lieči inak ako akné. Ak budete na jej liečbu používať kozmetiku na akné môžete ochorenie zhoršiť. Najlepšie urobíte ak navštívite dermatológa, ktorý tieto ochorenia rozpozná a odporučí vám najvhodnejšiu liečbu.

Rosacea súvisí so zlou hygienou pleti

Nie. Rosacea je zápalové ochorenie, ktoré s čistotou pleti nemá nič spoločné. Sčervenanie pleti je spôsobené zväčšením krvných ciev v pokožke, následkom čoho dostáva pokožka červený nádych. Ak budete postihnutú pokožku drhnúť docielite presne opačný efekt. Miesto toho aby sa pleť dostala do normálu sa prekrví ešte viac a rosacea sa zhorší.

Zaujímavé fakty o rosaceyZ rosacey môžem vyrásť

Pri akné sa často spoliehame na to, že z neho vyrastieme. Pravdou je, že hneď ako sa po puberte ustáli hladina hormónov problémy s akné sa u väčšiny ľudí zmiernia. Pri rosacey ale hormóny nehrajú žiadnu úlohu. Ak ju budete ignorovať a nebudete ju liečiť zhorší sa. Nevyrastiete z nej, a ani sa vekom jej stav nezlepší. Opak je pravdou. Ak chcete mať ochorenie pod kontrolou liečte ho.

Konzumácia pikantných jedál alebo alkoholu spôsobí rosaceu

Pitie alkoholu alebo pikantné jedlá môžu u ľudí trpiacich rosaceou vyvolať začervenanie kože. Ľudia, ktorí týmto ochorením netrpia sa nemusia obávať, pikantné jedlo a ani alkohol rosaceu nespôsobuje.