Chystáte sa na túru v horách? Týmto 5 veciam sa vyhnite!

0
1700
Chystáte sa na túru v horách? Týmto 5 veciam sa vyhnite!

Existujú turisti zodpovední a turisti, ktorých by do hôr nemali púšťať. Vážiť si prírodu patrí k základným pravidlám každého trekera. Niektoré činnosti v lese sú absolútne zakázané a niektoré odporujú zásadám slušného chovania. Druhú stranu mince tvorí pripravenosť na treking. Chystáte sa na túru? Nasledujúcim 5 veciam sa vyhnite.

1. Túry mimo vyznačených trás

Predovšetkým v chránených lesoch je zakázané chodiť mimo vyznačených turistických trás a úsekov. Avšak aj mimo chránených oblastí a prírodných rezervácií neodporúčame chodiť po neznámom teréne. Toto pravidlo platí dvojnásobne pre začínajúcich turistov a turistov, ktorí nenosia turistické topánky.

2. Nulové vybavenie

Do hôr radšej ani nechoďte, ak nemáte adekvátnu výbavu. Hlavne turistická obuv je to, čo vám v horách nemôže chýbať. Odvážlivci v šľapkách sa vystavujú riziku a robia vrásky na čele každému záchranárovi. Pánska a dámska turistická obuv nie je drahá a v lese vás ochráni minimálne pred otlakmi.

3. Nulová príprava a preceňovanie

Pri plánovaní trasy túry sa musíte riadiť viacerými pravidlami. Prvým bodom je naplánovanie trasy z hľadiska dĺžky. Dbajte na to, aby ste dokázali prísť do cieľovej stanice pred zotmením. V druhom bode plánovania myslite na prestávky a hľadajte miesta, kde by sa dalo v prípade zhoršenia počasia prenocovať. V treťom kroku rátajte so zdržaním kvôli prevýšeniu alebo neupravenej ceste. Pri plánovaní trasy sa riaďte fyzickou pripravenosťou najmenej zdatného člena výpravy.

4. Nehoda nie je náhoda

Buďte pripravení na všetky eventuálne problémy a riziká. Do hôr nechoďte sami a bez toho, aby ste iného informovali o mieste pohybu. Do telefónu si pripravte čísla na horskú záchrannú službu. Noste so sebou mini lekárničku a naštudujte si pravidlá poskytovania prvej pomoci.

5. Chráňte prírodu a buďte ohľaduplní

Turisti sú jedna veľká rodina. Keď v lese niekoho stretnete, pozdravte ho. Na mieste je aj malý zdvorilostný rozhovor. V lese netrhajte rastliny, nerušte zvieratá a dávajte si pozor na to, kde stúpate. To, čo do lesa prinesiete, si z lesa odneste. Majte pripravené vrece na odpadky. Nerozkladajte oheň a ani netáborte tam, kde to nie je povolené.