6 rád ako sa stať úspešnou mamičkou v domácnosti

0
890
Úspešná mamička v domácnosti
Úspešná mamička v domácnosti

Byť mamičkou na plný úväzok je náročnejšie ako sa na prvý pohľad zdá. Prečítajte si pár rád, ako sa stať úspešnou mamičkou v domácnosti a nezblázniť sa z toho.

Ste novopečenou mamičkou a všetky povinnosti sa vám tak trochu sypú na hlavu a vy neviete kam z konopy? Starostlivosť o bábätko vie byť sama o sebe práca na 24 hodín denne. Ak sa k tomu pridá hoc i bežná starostlivosť o byt či o dom, môže to byť nadľudský výkon.

Starostlivosť o deti sa tým, ako rastú, síce mení, časová náročnosť však ostáva viac menej rovnaká. Pri najmenších deťoch riešite hlavne spánok, plienky, či rast zúbkov. Ako deti rastú, zaujímate sa o rôzne podnetné hračky a zaujímavé aktivity. A keď nastúpia do škôlky, pridajú sa aj rôzne organizačné záležitosti. Napríklad aj to, aké menovky na oblečenie sú tie najlepšie.

Myslím, že každá žena sa snaží zvládať svoju rolu matky, ale aj ženy v domácnosti najlepšie, ako vie a niet pochýb o tom, že niekedy je to riadna fuška. Či už práve riešite boľavé bruško novorodenca, alebo sa snažíte popri každodenných povinnostiach zistiť, ako najefektívnejšie urobiť menovky pre deti na oblečenie. Stratiť sa v množstve rôznych možností sa dá ľahko.

V tomto článku sme pre vás zhrnuli rady úspešných mamičiek. Od tipov na psychickú pohodu až po praktické rady v ktorých sa dozviete, prečo je pečiatka na textil – oblečenie tým najlepším výberom. Inšpirujte sa.

Úspešná mamička v domácnosti? Čo to vlastne znamená:

Kto je vlastne úspešná mamička v domácnosti? Žena, ktorej deti sú vždy usmiate, spokojné, keďže sa im ich maminka dostatočne venuje a k tomu jej domácnosť vždy žiari čistotou a ona v perfektnej kondícii, pretože samozrejme pravidelne cvičí, čaká svojho manžela každý večer s teplým jedlom na sporáku?

Súhlasíte s predošlým odstavcom? Tak potom môžeme predpokladať, že nie ste mamička v domácnosti. Skúsená matka totiž vie, že úspech je občas aj to, keď si po nevyspatej noci s malým bábätkom zvládne ráno urobiť šálku kávy. Rovnako ako to, keď sa jej tri malé deti večer najedia, vykúpu a zaspia do ôsmej, aby mala aspoň večer voľný pre seba.

Čo tým chceme na úvod povedať? Nebuďte na seba prísne, materstvo môže mať veľmi náročné obdobia a ako úspech môžete občas brať hoc i len to, že ste dnešný deň prežili. Každopádne, existujú nejaké tipy, vďaka ktorým si môžete toto obdobie spríjemniť a zefektívniť, čo sa dá pokladať za úspešné vedenie detí a domácnosti. Toto sú oni:

1.   Buďte organizovaná

Akákoľvek organizácia vám pomôže zorientovať sa v úlohách dňa a nebudete zmätene pobehovať medzi povinnosťami, kedy začnete 20 vecí a nič nedokončíte. Je dobré mať určitý režim alebo aspoň rytmus dňa. Samozrejme s menšími deťmi je to náročnejšie, ale aj tam si viete načrtnúť aspoň približný plán aktivít a povinností. Aj keď sa niečo zmení, nebude pre vás ťažké túto zmenu akceptovať a flexibilne si časový rozvrh upravíte podľa aktuálnych možností. Dôležité je však to, že budete mať pripravený základ, od ktorého sa môžete odraziť.

Rovnako sa vám zídu všetky rôzne organizátori, označovače, triediče v rámci materiálnych vecí. Skrátka čokoľvek, čo vám pomôže veci pekne zorganizovať tak, aby ste ich vždy ľahko našli. Šetrí to nielen čas, ale aj vaše nervy.

Extra tip – predovšetkým pre rodičov, ktorých deti akurát začali chodiť do škôlky, školy či idú prvýkrát na tábor: označte každý jeden kúsok oblečenia svojho dieťatka. Síce vám to nezaručí, že ich niekde nezabudnú, diametrálne odlišná však bude ich návratnosť. Pretože keď je oblečenie označené, každý vie komu patrí a skôr či neskôr sa k pôvodnému majiteľovi dostane. Ušetríme vám aj čas s hľadaním toho najlepšieho spôsobu, ako detské oblečenie označiť – jednoznačne je to pečiatka na oblečenie. Najrýchlejší a najjednoduchší spôsob aplikácie menovky pre deti, ktorá vydrží roky.

2.   Upratujte pravidelne

Pravidelné upratovanie je veľmi dôležité. Každý deň niečo, aspoň pár minút. Pretože komplexné nárazové upratovanie raz za týždeň s malými deťmi nie je jednoduché vykonať. Pýtate sa prečo? Pravdepodobne asi ešte deti nemáte, alebo ešte nezačali liezť. Potom to začne. Skúste sa opýtať rodičov starších detí, čo by sa stalo v byte s deťmi, ak by sa v ňom týždeň neupratovalo. Ak by bol odpoveďou 20 minútový šialený záchvat smiechu, nedivila by som sa.

3.   20 minút VEDOMÉHO času s deťmi

Lepšie ako venovať sa povrchne svojim deťom hoc i celý deň, je vyčleniť si len a len na nich 20 minút, v ktorých sa im budeme venovať na 100 percent. Deti milujú našu pozornosť a veľmi dobre poznajú, kedy sme mysľou niekde inde. 20 minút sústredenej pozornosti a vedomej prítomnosti len pre naše deti denne a nebudeme sa stačiť diviť ako rozkvitnú.

4.   Doprajte si čas pre seba

Tiež je dôležité nezabúdať na seba. Aby sme mali z čoho dávať ostatným, musíme mať nadbytok. Preto to nepodceňujte. Starostlivosť o seba nie je sebectvo. Je to láska.

5.   Myslite aj na partnera

Narodením detí často upadá partnerský život. Nezabúdajte na neho. Nielen pre vaše deti je vaše fungujúce partnerstvo alfou a omegou. Skúste si vyhradiť pravidelný čas len pre seba v páre. Uvidíte, aký pozitívny vplyv to bude mať na celé vaše rodinné fungovanie.

6.   Ale hlavne to celé neberte príliš vážne

Najdôležitejšia rada na záver. Dôležité je neurobiť si z materstva a z dokonalého fungovania domácnosti na seba bič a nebrať to príliš vážne. Ľudia nie sú stroje a dokonalosť neexistuje. Najdôležitejšia je pohoda. Tak si ju nenechajte zobrať honbou za dokonalými ideálmi a predstavami a skúste si toto obdobie užiť v celej jeho nedokonalosti.