Ako sa obliecť do divadla

0
7923

Ak nepatríte k ľuďom, ktorí pravidelne navštevujú divadelné predstavenia, môže sa stať, že pozvanie na večer strávený v SND vo Vás vyvolá stres a množstvo otázok.

Už máte za sebou výber baletu, činohry alebo opery? Viete i to, kde je najlepšie zaparkovať. Avšak je tu jedna veľmi pálčivá otázka. Ako sa vhodne obliecť?  Nemôžem zabudnúť, ako som sa zhrozila, keď som čakala na balet a na balkóne som zbadala chlapa v rifliach, teniskách a tričku. Balkónové miesto neznamená, že sa môžete obliecť ako “vandráci”. To, že neobľubujete elegantné oblečenie, musí ísť v takýchto prípadoch bokom. Ani mnohé ženy nemajú rady topánky s opätkami, no predsa ich kvôli mužom nosia.  Návšteva divadla je kultúrne podujatie a vyžaduje dodržanie určitej etikety aj v oblečení.

Aj keď sú pravidlá obliekania v súčasnosti benevolentnejšie, stále sú jednoznačné. Zvlášť, pokiaľ ide o divadelnú premiéru, treba dôsledne dbať na elegantný vzhľad. Premiéra ruského baletu je niečo iné ako štvrtkové predstavenie Bedárov, hrané už dvadsaťpäť rokov. Taktiež je rozdiel, či idete do SND alebo na školské predstavenie svojho dieťaťa do kultúrneho domu. Tak či tak, netreba zabúdať, že ľudia, ktorí predstavenie nachystali, tomu venovali veľa svojho času, trpezlivosti, dávajú si pozor na svetlo, zvuk, rôzne detaily a snažia sa podať kvalitné herecké, tanečné či spevácke výkony, a preto potrebujú, aby sme si ich uctili aj vhodným oblečením. Kultúra si zaslúži rešpekt, nemyslíte? Nechajte sa viesť malým sprievodcom kultivovaného oblečenia, ktoré Vám chce v nasledujúcich riadkoch predstaviť magazín Click a trendy web Buď chlap!.

Žena

Žena by si mala obliecť krátke šaty. Ak máte problém odhadnúť vhodnú dĺžku, sadnite si – vzdialenosť medzi kolenom a lemom šiat by nemala byť väčšia než dlaň po šírke. Povolená je aj elegantná sukňa. Neobliekajte si nič flitrované. Samozrejme, veľa závisí od ročného obdobia, ale nič nepokazíte uzavretými topánkami a decentnými silonkami. Pokiaľ idete na reprízu, kde nebýva až toľko divákov, môžete zvoliť aj spoločenské nohavice s blúzkou.

Muž

Ak ide o premiéru, už tradične je zaužívaný smoking. Pokiaľ nejde o gala večer, ako vhodná alternatíva sa ukazujú saká, biele a iné svetlé košele, kravata, nohavice a mokasíny. Pri menej nóbl predstaveniach si môžete vziať aj rifle. Tento trend je v niektorých divadlách povolený, ale elegantný look musí zostať zachovaný. Najvhodnejšie sú čierne džínsy. Pokiaľ idete na muzikál, môžete ich pokojne skombinovať s košeľou bez kravaty a sakom. 

Pár rád

Nie je pravda, že elegantne oblečení muži budú pôsobiť ako starí dinosauri. Elegancia sa nosí a je veľmi príťažlivá, nebojte sa preto ukázať v tej najlukratívnejšej podobe. Pekne zaodetí páni pôsobia neopakovateľne a dámske osadenstvo bude na nich iste dlho spomínať. Ak k tomu pripoja uhladené spôsoby, stávajú sa dôkazom toho, že džentlmeni sú stále medzi nami. 

Do divadla sa snažte prísť vždy načas, aby ste zbytočne nerušili. Keď prechádzate na svoje miesto okolo iných divákov, buďte k ním otočení tvárou – nie zadkom a vždy im poďakujeme. Muž ide prvý, za ním partnerka. Nezabudnite si vypnúť telefón. 

Na záver nám zostáva už iba popriať príjemnú zábavu. 

Zdroj: operaslovakia.sk

Foto: buďchlap.sk