Odrážadlo – tréning rovnováhy a motoriky

0
1337
Odrážadlo – tréning rovnováhy a motoriky

Každé dieťa, ktorému rodičia kúpili odrážadlo, sa rýchlejšie naučilo jazdiť na detskom bicykli. Odrážadlo je perfektná hračka a pomôcka, ktorá u detí trénuje motoriku i rovnováhu. Navyše je jazdenie na odrážadle zábavné, čo znamená, že deti zabavíte na dlhé hodiny.

Rozvoj motoriky a rovnováhy u malých detí

Deti vo veku od 2 rokov sú už dostatočne samostatné, aby zvládli prvé jazdy na odrážadle a učili sa týmto spôsobom ovládať rovnováhu. Pre vývoj dieťaťa je dôležitý nielen rozvoj rovnováhy, ale tiež motoriky. Odrážadlo naučí deti pracovať s riadidlami, čo je pre tréning motoriky skvelý základ. Okrem odrážadla sú dobrými spôsobmi tréningu rovnováhy a motoriky aktivity ako korčuľovanie a jazda na trojkolke. Deti veľmi baví skákanie na trampolíne a cez švihadlo. Jemnú motoriku precvičia vďaka kresleniu, skladaniu stavebníc alebo vystrihovaniu a lepeniu postavičiek. Pomôcky pre deti na cvičenie radíme kúpiť v e-shope inSPORTline, kde nájdete bohatú ponuku a dobré ceny.

Kedy učiť deti jazdiť na odrážadle

Detské odrážadlá sú určené pre deti od 2 rokov. Svoje dieťa poznáte najlepšie, takže ak vidíte, že je pohybovo zdatné, pokojne ho posaďte na odrážadlo i v nižšom veku. Niektorí výrobcovia ponúkajú odrážadlá, ktoré majú nižší sed, takže na nich dokážu jazdiť veľmi malé deti, dokonca od veku 1 a pol roka. Naučiť dieťa jazdiť na odrážadle je základ pre jazdu na bicykli. Všetky deti, ktoré zvládli odrážadlo, jazdili na detskom bicykli ako pretekári veľmi skoro.

Perfektný základ na jazdu na bicykli

Podľa prieskumov sa deti, ktoré jazdili na odrážadle, naučili jazdiť ne bicykli ihneď bez pomocných koliesok. Čo sa odrážadla týka, deti skoro vždy bez asistencie rodičov alebo predošlého tréningu pochopia, ako sa ovláda. Jednoducho ich vyložíte do sedadla a oni sa začnú nožičkami odrážať. Jazdenie ich baví z dvoch dôvodov – podobajú sa na dospelých a zažívajú prvé pocity slobody.

Je lepší detský bicykel s kolieskami alebo odrážadlo?

Niektorí rodičia považujú odrážadlo za zbytočnosť a kúpia dieťaťu bicykel s kolieskami. Jednoznačne lepší postup je kúpa odrážadla. Na odrážadle sa dieťa nebojí, pretože vďaka odrazu nôh cíti väčšiu stabilitu. Naučí sa jazdiť rýchlo a udržať rovnováhu. Rýchlo pochopí tiež techniku brzdenia, a preto nemá neskôr obavy z brzdenia na bicykli. Na odrážadle sa malým deťom jazdí lepšie ako na bicykli s pomocnými kolieskami vďaka nižšej váhe a nižšie položenému sedadlu.