Ako vybrať matrac a lôžkoviny pre zdravý spánok bábätka

0
721
Ako vybrať matrac a lôžkoviny pre zdravý spánok bábätka

Zdravý spánok bábätka je dôležitý pre jeho vývoj. Samozrejme, že spokojné bábätko vedie k spokojnosti rodičov. Ak sa vaše dieťatko necíti dobre v postieľke, rátajte nielen s prebdenou nocou, ale tiež preplakaným dňom. K pohodliu počas spánku v postieľke prispieva predovšetkým matrac a lôžkoviny. Ako vybrať doplnky do postieľky, aby sa dieťa dobre vyspalo?

Veľkosť a tuhosť detského matraca

Detské postieľky pre bábätká sú zväčša veľké 120 x 60 cm. Tento rozmer je najviac rozšírený, ale môže sa stať, že máte doma neštandardnú postieľku, a preto pred kupovaním matraca overte jej šírku a dĺžku. Samozrejme, že detský matrac musí byť rovnako veľký ako postieľka. Jeho šírka by mala presahovať 10 cm.

Pre bábätko nikdy nekupujte matrac, ktorý je veľmi mäkký. Zabudnite tým pádom na tvrdosť 1 až 3. Najvhodnejší je matrac s tuhosťou 4 až 5. Väčšina detských matracov sa vyrába práve v tomto stupni tuhosti, ale radšej si tvrdosť overte.

Prečo je tuhosť tak dôležitá? Detské telíčko sa vyvíja každým dňom a chrbátik zapadnutý do mäkkého matraca vedie k jeho deformáciám. Bohužiaľ veľa rodičov tento fakt neberie do úvahy a nechávajú dieťa spať vo svojej posteli, v ktorej majú navyše zónovaný matrac. Ak nechcete dieťaťu škodiť, doprajte mu vlastnú postieľku s vlastným matracom. A kde ich hľadať? Na stránke materasso matrace, kde nájdete matrace a doplnky do postele v top kvalite.

Materiál detského matraca

Rovnako ako tvrdosť je dôležitý materiál, z ktorého je detský matrac vyrobený. U matracov pre dospelých platí, že ideálne sú matrace vyrábané z pamäťovej peny. Pre deti nejde o šťastnú voľbu. Nekupujte ani lacné matrace vyrobené z molitanu resp. z PUR peny. Vhodnejšie pre deti sú matrace vyrábané zo studenej peny.

Studená pena je tuhšia, má dobrú schopnosť odvádzať vlhkosť a regulovať teplotu. V studenej pene sa neusadia roztoče a ani plesne.

A čo lôžkoviny pre bábätká?

Bábätko sa v postieľke neustále hýbe, a preto pre najmenšie deti neodporúčame kupovať prikrývky a paplóny. Mohli by si ich nedopatrením prehodiť cez hlavu a zadusiť sa. Bábätká nepotrebujú ani vankúš. Ideálnym spôsobom zakrývania bábätiek je zavinovačka a neskôr fusak v tvare dupačiek. Po odrastení dieťaťa, približne po 12 mesiacoch, môžete do postieľky pridať prikrývku. Vyberte prikrývku, ktorá nie je príliš ťažká. Najvhodnejším materiálom pre detský paplón je duté vlákno. Vankúš pridajte dieťaťu do postieľky až po 2 rokoch. Opäť môže ísť o vankúš z dutého vlákna, ktorý nebude príliš hrubý.