Prečo by ste mali robiť mostíky každý deň?

0
1537

Robenie mostíka je jedným z najlepších spôsobov, ako spevniť chrbát, panvu a zadok. Tam však jeho benefity ani zďaleka nekončia. Cvik, ktoré sa väčšinou vykonáva počas ľahu na chrbte, zahŕňa zdvíhanie bokov a ich opätovné položenie na podložku. Existuje veľa variácií tohto cvičenia, podľa toho, či si mostík chcete sťažiť alebo zľahčiť. Človek pri ňom zapája veľké množstvo svalov, ako napr. svaly zadku, panvové svaly, hamstringy, a chrbtové svaly. To sú všetko svaly, ktoré nás chránia pred zraneniami a zabezpečujú prirodzený pohyb tela. V tomto článku si povieme o ďalších šiestich dôvodoch, prečo by ste mali „stavať“ mostíky každý jeden deň. Obľúbili si ich predsa aj športovci, tak prečo nie aj vy?

Spevňuje zadok a nohy

Vyšportovaný zadok zlepšuje vaše celkové zdravie. Veľa ľudí, ktorí majú problémy s krížami, bolesti bokov alebo kolien majú slabé panvové svaly a svaly zadku. Mostík je ideálnym spôsobom, ako sa zamerať na konkrétne problémové partie a začať si ich precvičovať. Do toho môžete následne zapojiť aj drepy, čo je kombináciou cvikov, na ktoré nedajú dopustiť ani profesionálni futbalisti.

Zlepšuje držanie tela

Tento článok momentálne čítate buď na mobile alebo na osobnom počítači. Pravdepodobne pri tom nemáte vystretý chrbát a krk naťahujete dopredu. Väčšina z nás takto sedí počas celého pracovného dňa, čo nášmu telu v žiadnom prípad neprospieva a môže to spôsobovať bolesti hlavy, slabosť, svalovú stuhnutosť. Všetko kvôli zlému držaniu tela. Mostík dá takto skúšanému telu oddýchnuť a časom prispeje k tomu, aby ste stáli a sedeli vzpriamenejšie.  

Znižuje bolesť chrbta

Bolesť chrbta je častokrát spôsobená nesprávnym pohybom samotnej chrbtice. To môže viesť k problémom s panvovým kĺbom a svalmi brucha. Na všetky tieto problémy sa práve mostík zameriava. Môže slúžiť ako prevencia alebo liečba, kedy zjemňuje bolestivé príznaky tým, že sa sústreďuje na trup a jeho svaly. Podporuje a spevňuje krížovú oblasť chrbta, čím znižuje pociťovanú bolesť. Pravidelné robenie mostíkov znižuje šancu bolestí chrbta celkovo.

Zlepšuje športovú výkonnosť

Veľmi veľa športových aktivít, vrátane behu, turistiky, bicyklovania, šprintovania a skákania si vyžadujú silné panvové svalstvo. Futbal je takisto na zozname. Napríklad takí futbalisti, ktorí robia mostíky, časom zisťujú, že sa nezlepšuje len ich výkonnosť, ale aj že sa im vyhýbajú zranenia panvovej a chrbtovej oblasti. Veľmi dobrým príkladom atléta, ktorý často cvičí s vlastnou váhou je Cristiano Ronaldo hrajúci za Juventus Turín. Ten vo väčšine prípadov vyhráva hlavičkové súboje, a to najmä vďaka sile celého tela, ktoré si zocelil rutinou denných posilovacích cvičení zahŕňajúcich aj mostíky. Vďaka svojej telesnej sile dokáže rozhodnúť zápas z minúty na minútu, čo sa odzrkadľuje v sledovaní zápasov naživo a hádaním ktorý z tímov má väčšiu šancu vyhrať. Netreba ani dodávať, že Ronaldov Juventus je takmer vždy favoritom akéhokoľvek zápasu, čo je výsledkom tvrdej práce tých najlepších hráčov počas fyzickej prípravy. 

Pomáha so skoliózou

Cvičenie mostíkov sa neraz odporúča aj ľuďom trpiacim skoliózou chrbtice, aby im zlepšil pohyblivosť svalov a samotnej chrbtice, ktoré sú ťažko skúšané nežiaducim zakrivením chrbtice a z toho plynúcim nesprávnym pohybom. Využívanými sú najmä mostíky, ktorých variácie sa zameriavajú na konkrétne stavce a počas cvičenia ich precvičujú izolovane.

Je to super pocit

Článok zakončíme s posledným a najdôležitejším dôvodom, prečo cvičiť mostíky. Tie sú takzvaným inverzným cvičením, čo znamená, že pri ich vykonávaní máte srdce vyššie ako hlavu. To sa deje, keď zdvíhate boky, čím sa zrýchľuje obeh krvi v tele, čo pomáha vyrovnať hladiny hormónov a telo zaplaví endorfínmi. Futbalisti si práve tieto benefity veľmi pochvaľujú, pretože sa pri mostíku upokoja, lepšie sa im spí a celkovo sa im zlepšuje nálada. Prečo to teda nevyskúšať? Nie je na to jediný dôvod.