Detské ochorenia sú veľakrát závažného charakteru

0
1847

Každý z nás bol raz malým dieťaťom a každý si okrem hravosti a radosti užil aj nespočetné choroby, ktoré detský vek sprevádzajú. Je to spôsobené tým, že dieťa sa po narodení veľmi rýchlo vyvíja a borí s prispôsobovaním sa okolitému prostrediu. Imunitný systém dieťaťa jednoducho nestačí reagovať na tieto prudké zmeny.

Medzi tie najčastejšie ochorenia ranného veku patria zápaly horných dýchacích ciest, ktoré sa veľmi rýchlo môžu rozšíriť do okolitých štruktúr, dutín nosohltana, krku a do stredného ucha. Ak sa takéto zápaly nepodchytia včas a neliečia sa, môže nastať situácia, že zostúpia do priedušiek, prípadne až do pľúc, čo je veľmi nebezpečné. S ochoreniami dýchacích ciest sa vo všeobecnosti stretávame najmä v chladnom jesennom a zimnom období. Ide o nepríjemné vírusové ochorenia. Usadia sa v dýchacích cestách a dieťaťu následné hlieny upchajú dutiny. Proste jedna komplikácia je spúšťačom tej druhej. Dieťa bolí hlava, trpí nechutenstvom a má zvýšenú teplotu.

Nielen respiračné choroby sú tie najčastejšie u detí

Nielen zápaly horných dýchacích ciest sú častými ochoreniami u detí. Len si spomeňte, ako vás dokázali poriadne potrápiť také hnačky. Tie tiež spôsobujú vírusy a taktiež baktérie najčastejšie z rodu salmonely. Je to spôsobené tým, že malé deti sa stretávajú so svojimi rovesníkmi v jasličkách, škôlke, škole, družinách a ich návyky ešte nie sú na zodpovedajúcej hygienickej úrovni. Navyše vírusy spôsobujúce hnačkové ochorenia sú rezistentné voči mnohým dezinfekčným prostriedkom. Hnačka sa prejavuje bolesťami brucha a častou stolicou. V tých ťažších prípadoch dochádza aj k zvýšenej teplote a ku zvracaniu. Isté nebezpečenstvo hnačiek spočíva aj v rýchlej dehydratácii detského organizmu.

Očné choroby dokážu dlhodobo skomplikovať detský život

Nemenej závažné, čo do počtu výskytu, patria aj detské ochorenia očí. Stretávame sa u nich s krátkozrakosťou, kedy má dieťa problém so správnym zaostrením predmetu, alebo osôb vo väčšej vzdialenosti. Upravuje sa okuliarmi alebo šošovkami. Ak sa nimi nedosiahne požadovaný výsledný efekt, môže prísť na rad operácia laserom. Nielen krátkozrakosť, ale aj ďalekozrakosť jedným slovom astigmatizmus nás trápi od detského veku. Vtedy dieťa naopak dobre zaostruje zrak do diaľky, no na malé vzdialenosti vidí rozmazane. Tu tiež pomáhajú okuliare, očné šošovky a v dospelosti laser. V dospelosti takúto poruchu nazývame starecká slabozrakosť, odborne presbyopia. Táto jej forma má však inú príčinu vzniku. Tou je strata pružnosti oka, a tým schopnosť zaostriť na požadovanú vzdialenosť.

Osobitnú pozornosť si zasluhuje tupozrakosť. Môžeme sa s ňou stretnúť v prvých mesiacoch a rokoch. Ak sa nelieči, jej dôsledky sa prenášajú do vyššieho veku a neskôr je v podstate akákoľvek náprava vylúčená. To, čo spôsobuje tupozrakosť, je škúlenie, alebo takzvaná refrakčná vada. Pod ňou sa skrýva práve vyššie spomínaná krátkozrakosť, alebo ďalekozrakosť, prípadne šedý zákal. Ide o to, že v dôsledku škúlenia je jedno oko vychýlené do strany, a tak nedokáže spolupracovať s tým zdravým a prijímať adekvátnu informáciu o tom, na čo je zamerané. Ak sa táto vada nelieči, mozog ako keby vyradí dotyčné vychýlené oko nadobro. Aj preto je vhodné navštíviť trebárs aj detskú očnú ambulanciu, kde lekár včas odhalí niektoré z tých závažných chorôb.

Očných chorôb u detí je samozrejme oveľa viacej. A nemalú časť z nich majú pôvod v úrazoch oka. Pád z bicykla, kameň hodený do oka, a pod., toto všetko dokáže oku privodiť závažný stav, ktorý aj keď sa lieči, môže spôsobiť iné závažné poruchy oka. Ale to vlastne platí aj pri úrazoch ako takých.

Vyrážkam sa nevyhne v mladosti nikto z nás

Vírusy sú zodpovedné taktiež za, ľudovo povedané, vysypanie sa na tele. Ide o vyrážky, ktoré sprevádzajú ovčie kiahne, osýpky, ružienka, atď. Mnohé z nich sú už chvalabohu zažehnané očkovacím programom. Veľkú časť detských ochorení, okrem vírusov, spôsobujú aj baktérie. Tie majú za následok meningokokovú infekciu, šarlach, záškrt, a pod. Pri týchto diagnózach rovnako badáme na detskom telíčku charakteristické vyrážky. Tu treba povedať, že mnohé z detských vyrážok nemusia hneď znamenať niečo závažné. Úplne stačí, aby dieťa zjedlo potravinu, ktorá u neho vyvolá alergickú reakciu. Alebo aj také uštipnutie včelou má za následok vyrážky v okolí miesta vpichu žihadlom.

Očkovací program je stále tá najlepšia voľba

Väčšina spomenutých diagnóz, inak povedané skupín diagnóz, sú špecifické v tom, že sú vyvolané vírusmi a baktériami. Najvhodnejší spôsob, ako sa proti nim brániť, samozrejme okrem úpravy stravy, vetrania, obmedzenia nadmerného pobytu v detských kolektívoch, je a stále bude očkovanie. Nech si vraví kto chce, čo chce, vhodne nastavený očkovací program dokáže zabrániť, alebo prinajmenšom zmierniť príznaky diagnóz.

Ostatne, podobné je to aj pri dospelých ľuďoch a senioroch. Obzvlášť potrebné je očkovanie proti meningokokovej infekcii spôsobenej kliešťom a hnisavému zápalu mozgových blán, ktorej predchádza prenos kvapôčkovej infekcii od bacilonosiča. Pôvodca tejto infekcie je samotný človek.