Dobrá poistka je riešením pre každé auto

0
1675

Máte nové auto? Je poistené? Povinné zmluvné poistenie ste uzavreli určite. Nariaďuje ho zákon, nebudete ho predsa obchádzať. Myslíte, že autu, ktoré práve opustilo priestory renomovaného predajcu automobilov, PZP stačí? Máte aj iné možnosti, ako svojho štvorkolesového miláčika chrániť. Patrí k nim aj poistenie proti živlom.

Povinné zmluvné poistenie (PZP) musí byť

Povinné zmluvné poistenie je poistením zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Toto poistenie je tu preto, aby krylo škody, ktoré vedením auta spôsobíte niekomu inému.

Napriek tomu, že toto poistenie vychádza zo zákona, nie je v každej poisťovni rovnaké. Vo väčšine poisťovní sú v ponuke tri balíčky a líšia sa cenou a rozsahom krytia. Je len na vás, ktorý spôsob poistenia si vyberiete.

Udalosti na ceste sú nepredvídateľné. Nepríjemnosti nespôsobíte len tomu, komu auto poškodíte. Ak bude vaša poistka nedostatočná, máte problém aj vy.

Možnosti havarijného poistenia

Ponuka v rámci havarijného poistenia jednotlivých poisťovní nie je rovnaká. Stretnete sa s výhodnými balíčkami alebo s ponukou vyskladať si havarijné poistenie na mieru. Zvážte možnosti, šírku krytia a, samozrejme, cenu.

Výsledná cena nie je rozhodujúcim kritériom. Môže sa stať, že v inej poisťovni dostanete v rovnakej sume výhodnejšie krytie a širšie pole pôsobnosti. Týmto poistením kryjete seba a svoj majetok. Dajte si na ňom záležať.

Rozšíriť poistku aj o poistenie proti živlom?

Počasie neovplyvníte. Aj preto je vaše auto denne vystavené veľkému riziku. Krúpy, víchrica aj záplavy vedia autu poriadne ublížiť. A nielen autu. Potrebujete ho dať opraviť, lebo na preliačinky, prasknutý lak či začínajúcu hrdzu nemôžete pozerať, ak nechcete aby narobili ešte viac škody. V súčasnej finančnej situácii si ale opravu nemôžete dovoliť. Riešením, ako sa vyhnúť problémom, ktoré nepriaznivé počasie narobilo, je poistenie auta proti živlom.

Čo všetko poistenie proti živlom zahŕňa?

Poistením vaše auto nadobudne poistnú ochranu pri poškodení, zničení alebo strate auta a jeho výbavy v týchto prípadoch:

 • Víchrica;
 • krupobitie;
 • požiar alebo výbuch;
 • povodeň alebo záplava;
 • priamy úder blesku;
 • zemetrasenie;
 • pád alebo náraz iných predmetov;
 • zosuv kamenia, pôdy a lavíny, zrútenie skál alebo tlak snehu.

Základ poistenia proti živlom je v poisťovniach rovnaký. V rámci konkurenčného boja vznikajú drobné odchýlky, napr. poškodenie hlodavcom, ktorými chcú poisťovne získať klientov na svoju stranu.

Spôsoby, ako sa k poisteniu proti živlom dostať

Rozšírte ochranu svojho automobilu havarijným poistením a poistenie proti živlom bude jeho súčasťou. Vaše auto je staršie ako 10 rokov? Máte pravdu, havarijné poistenie sa v tomto prípade uzatvárať neoplatí, ale poistenie proti živlom chcete. Pre každý prípad. Doplňte povinné zmluvné poistenie o doplnkové poistenie a prírodných živlov sa báť nemusíte.

Poistenie proti živlom v zahraničí

Predtým, ako sa so svojím autom vyberiete na ďaleké cesty, zistite si, či máte auto kryté aj proti prírodným živlom, ktoré sa v krajinách, cez ktoré prechádzate alebo do ktorých ste sa vybrali, vyskytujú častejšie ako na Slovensku. Dajte si pozor na výluky, na ktoré sa poistka nevzťahuje. Vyhnete sa tak nepríjemnostiam a možným nedorozumeniam.

Nielen poistenie proti živlom chráni vaše auto

Poisťovne na Slovensku majú rôzne pripoistenia, ktoré chránia nielen vozidlo, ale aj vodiča a celú posádku, keďže potenciálne je nebezpečné sedieť na ktoromkoľvek sedadle. Niektoré získate k PZP zadarmo, za iné si musíte priplatiť. Pozrite sa, ako to s pripoisteniami vozidla vlastne je.

Užitočné asistenčné služby

Väčšina poisťovní asistenčné služby v rámci PZP poskytuje zadarmo. Pred tým, ako poistku uzavriete, sa presvedčte, či je to aj v poisťovni, ktorú ste si vybrali. Oceníte ich hlavne pri poruche vozidla alebo havárii. Mať v takomto prípade niekoho, na koho sa môžete spoľahnúť, je na nezaplatenie.

Predvídajte a ani stret so zverou vás nezastaví

Idete po diaľnici, v rádiu hrajú vašu obľúbenú pesničku a tu zrazu jeleň. V lepšom prípade sa mu vyhnete. V horšom prípade je jeleň váš. Vedeli ste, že jazdíte v oblasti, kde je výskyt divokej zveri častý, a PZP ste rozšírili aj o poistenie stretu so zverou. Máte šťastie. Kontaktujte asistenčné služby a riaďte sa ich pokynmi. Predvídajte a aj nepríjemné udalosti zvládnete s kľudom Angličana.

Poistite si čelné sklo a nedajte kamienkom šancu

Jedným z najčastejších pripoistení je poistenie čelného skla. Kamienky nie sú jediným činiteľom, ktorý vie čelnému sklu ublížiť. Toto pripoistenie chráni vaše sklo aj v prípade vandalov, pri odcudzení, živelnej pohrome a v prípade havárie.

S pripoisteniami je každá jazda bezpečnejšia

Vyberte si z najčastejších pripoistení, ktoré poisťovne ponúkajú, a jazdu v aute si začnete naozaj užívať. Medzi najčastejšie využívané pripoistenia patria:

 • Úrazové pripoistenie vodiča a/alebo posádky;
 • pripoistenie proti výtlkom;
 • pripoistenie proti amortizácii;
 • pripoistenie rizika krádeže;
 • pripoistenie batožiny;
 • pripoistenie náhradného vozidla;
 • pripoistenie právnej asistencie.

PZP chráni tretiu stranu. Pripoistenia chránia vás a vaše auto. Myslite na to skôr, ako sa na aute niekam vyberiete.