Chudnutie s MCT olejom nebolí

0
2630

Olej, ktorý sa neukladá a rýchlo sa vstrebáva? Existuje. V športových doplnkoch či lekárňach ho nájdete pod názvom MCT (medium chain triglycerides) olej.

Bežne sa v potravinách stretávame s 3 typmi tukov: tuky s krátkym reťazcom, ktoré sa lepšie vstrebávajú (majú 4 – 6 uhlíkov), tuky so stredne dlhým reťazcom, sú zložené z glycerolu a 3 mastných kyselín (majú 6 – 12 uhlíkov) a medzi ne patrí aj MCT olej, na ktorý sa pozrieme bližšie. Dlhý reťazec v tukoch do veľkej miery spomaľuje vstrebávanie tukov ( majú nad 12 uhlíkov).

Vznik MCT oleja

Tento výnimočný olej tvoria trigliceridy so stredne dlhým reťazcom. Vzniká frakčnou destiláciou, pri ktorej sa dlhé reťazce kokosového alebo palmového oleja synteticky upravujú z dlhých reťazcov na polodlhé, ale v malých množstvách sa nachádza aj v niektorých druhoch potravín. Napríklad v kravskom mlieku je až 20 % MCT oleja.

MCT olej a jeho využitie

Tento olej nie je úplnou novinkou. Vo farmaceutickom priemysle sa používa už od 50. rokov minulého storočia. Ordinoval sa ľuďom s metabolickými poruchami. Ľahšie sa trávi a podľa toho, aká je celková energetická bilancia ďalších živín, zrýchľuje metabolizmus.

Najväčšou prednosťou MCT oleja je to, že dodáva energiu a nikde sa neukladá. Štruktúrou sa približuje molekulovej štruktúre tuku ľudského tela, možno aj preto sa v tele správa inak.

MCT olej sa absorbuje do krvného obehu inak ako ostatné tuky. Neprechádza lymfatickým systémom a je prepravovaný priamo do pečene. V pečeni sa metabolizuje a uvoľňuje energiu ako sacharidy, preto vytvára veľké množstvo ketónov.

Aj športovci si prídu na svoje

Dnes je MCT olej dostupnejší. Jeho kvality už nevyužíva len farmácia. Jeho pozitívne účinky na organizmus odhalili aj milovníci športových aktivít, najmä kulturisti a vytrvalostní športovci (beh, cyklistika, triatlon). Pri dlhodobej záťaži šetria cukor a ako zdroj energie míňajú tuk.

Kulturisti a všetci, čo potrebujú nabrať svalovú hmotu, by to s týmto olejom mali risknúť. MCT olej chráni proteíny pred znehodnotením a podieľa sa na zvyšovaní hladiny rastového hormónu, čo odďaľuje svalovú únavu a zmierňuje bolesť svalstva. V tele sa správa ako sacharid, nie ako tuk, preto je organizmus schopný ho vstrebávať aj pri záťaži. Ak potrebujete palivo, natankujte MCT olej. Váš organizmus sa vám za to pri nadmernej záťaži poďakuje. Dnes sa dá objednať aj online napríklad na stránkach www.powerlogy.com.

S diétou je kamarát

Je dobré zaradiť ho do stravy, keď sa snažíte schudnúť, pretože zabraňuje úbytku svalovej hmoty (katabolizmus). Rýchlo zaženie hlad a rovnako rýchlo z neho získate potrebnú energiu. Na rozdiel od klasických olejov na trávenie nepotrebuje žlčové kyseliny a neabsolvuje ani povinnú cestu do podkožia.

No ani klasické tuky zo stravy úplne nevylučujte, organizmus si ich žiada a nedostatok by vám mohol spôsobiť zdravotné problémy.

MCT olej a jeho pozitívne účinky

MCT olej nemá pozitívny vplyv len na trávenie či svalovú hmotu, tento zázračný olej podporuje myslenie, udržuje dobrú hladinu hormónov, zlepšuje náladu, bojuje proti infekciám a vírusom a pomáha vstrebať škodlivé tuky. Ale to ešte stále nie je všetko. Olej slúži aj ako prevencia proti osteoporóze. Podporuje vstrebávanie vápnika a draslíka, ale zlepšuje aj metabolizmus bielkovín a sacharidov.

Na množstve oleja záleží

Pred zaradením MCT oleja do vášho jedálnička si prečítajte dávkovanie. Hovoríme o pozitívnych účinkoch MCT oleja, ale aj v tomto prípade treba myslieť na to, že všetkého veľa škodí. Aj toho zdravého.

Prijatie vyššej dávky spôsobuje bolesti brucha a zažívacie ťažkosti. Olej sa odporúča  prijímať medzi jedlom a dennú dávku postupne zvyšovať. Ak sa chystáte na dlhodobú záťaž, naordinujte si 10 g MCT oleja 30 minút pred námahou alebo počas výkonu si túto dávku doprajte v menších množstvách. Pre zvýšenie efektivity ich kombinujte so sacharidmi.

MCT olej, zoznámte sa

Farba MCT oleja je svetložltá a nemá žiaden zápach, ani chuť. Môžete ho pridať kdekoľvek a nemusíte sa báť, že ovplyvní ostatné chute.

Najčastejšie sa vyskytuje vo forme oleja, ale môžete ho nájsť aj ako prášok, či tobolky a čo je na tom najlepšie, je cenovo dostupný a vy sa nemusíte báť, že zruinuje vašu peňaženku.

Nemusíte sa báť experimentovať a použiť MCT olej aj do kávy, čaju, smoothies, šalátov alebo pri príprave mäsa.