Ako správne spať. Spánok je dôležitejší ako by sa mohlo zdať

0
972
Ako správne spať. Spánok je dôležitejší ako by sa mohlo zdať

Spánok sa v súčasnosti akoby podceňoval. Tento proces je však pre naše telo a pre celkové fungovanie nesmierne dôležitý, pretože ak ho nebudeme robiť správne, môže sa veľmi rýchlo stať, že budeme unavení,  budeme podrážení a nebudeme tak veľmi produktívni ako by sme mohli byť. Poďme sa pozrieť na to, prečo je spánok tak veľmi dôležitý, a akým spôsobom by k nemu bolo dobré pristupovať. Faktom totiž ostáva, že bez spánku sa jednoducho kvalitne žiť nedá. 

Máte pocit, že ste pravidelne unavení? Ak áno, viete prečo? To sú otázky, ktoré si kladieme všetci a pomerne pravidelne. Treba si uvedomiť, že spánok je nevyhnutný preto, aby človek fungoval, a aby sa mu podarilo robiť to, čo si počas konkrétnych dní zaumieni. Ľudia zabúdajú na to, že bez spánku sa plnohodnotne fungovať nedá, i keď samozrejme, keď práve študujete, pracujete a chcete mať aj sociálny život, spánok nie do úzadia, respektíve nestíhate ho tak veľa ako by bolo dobré. Výskumy vedcov z rôznych európskych a amerických univerzít potvrdili, že aby telo človeka bolo dlhodobo zachované, je potrebné spať denne sedem až osem hodín. Všeobecne sa tradovalo, že je dostačujúcich päť hodín. Ono, môže to tak byť, ale iba v krátkom časovom intervale.

Myslíme tým to, že vy viete ísť prakticky niekoľko rokov v režime, že spíte 4-5 hodín denne, alebo, že niekedy nespíte viac, pričom potom to “dospíte” a spíte napríklad počas víkendu 12-14 hodín za jeden deň. Chýba tam kontinuita, chýba tam pravidelnosť a spánku chýba kvalita. Áno, počas zaspatia máte viacero fáz, počas ktorých je spánok kvalitnejší ako počas iných. Keď ich v noci zanedbáte, ráno ste unavení a celý deň potom len prežívate. Na spánok treba dbať, to, čo si zavediete v dvadsatinách, to vás potom dobehne v štyridsiatke. Tak to jednoducho funguje. Poďme ku konkrétnym radám a tipom, ako kvalitne a efektívne spať.

Takže, je dobré, keď spíte aspoň sedem hodín denne. Podotýkame, že počas noci. Ideálne od desiatej hodiny večer do piatej-šiestej ráno, prípadne od polnoci do siedmej alebo do ôsmej. To sú najviac kvalitné hodiny na váš spánok. Pred tým ako idete spať, vypnite si televízor, notebook, tablet či telefón približne hodinu pred tým ako budete zatvárať oči. Dôvodom je to, že váš organizmus sa musí takpovediac upokojiť, musí sa pripraviť na to , že ide spať. Takisto sa odporúča, aby ste boli v tme. Áno, vy viete zaspať aj niekde na party na dve alebo tri hodiny a potom sa cítite svieži, ale to vás iba klame váš mozog a následne budete ešte viac unavení. Takisto je dobré, aby, keď ráno vstanete, ste venovali aspoň niekoľko desiatok minút sami sebe a nezapínali hneď telefón a ďalšie elektronické pomôcky. Treba dopriať mozgu, aby sa prebral, aby sa prekrvil, odporúča sa aj krátke cvičenie alebo meditácia, ale samozrejme, nie vždy je na to dostatok času.

Kvalitný spánok je nesmierne dôležitý nielen pri práci alebo pri štúdiu, ale taktiež aj v profesionálnom športe. Príkladom je napríklad futbalista Gareth Bale, ktorý vyhral s Realom Madrid viackrát Ligu majstrov a aktuálne je v Tottenhame Hotspur, kde sa v minulosti stal najlepším hráčom Premier League. Spurs patria v službách, ktoré poskytujú športové tipy, medzi najväčších favoritov v anglickom futbale. Napríklad, kurz na to, že Tottenham skončí v TOP 4 Premier League predstavuje 3,75, čo znamená, že Spurs majú potenciál na to, aby sa im umiestnenie v najlepšej štvorici ligy skutočne podarilo.

Gareth Bale je ale vzorom, čo sa týka spánkovej rutiny. Naučil sa kvalitne a dostatočne spať, keď prvý raz pôsobil v Spurs. Následne, v Reale Madrid, a celkovo v Španielsku, bol režim iný, zápasy končili neskoro v noci a hráči následne ešte boli na rôznych večierkoch či klubových akciách do skorého rána. Trénovať sa začánalo až pred obehom. Partia, nepartia, Bale chodil z akcií skôr, aby bol ráno vyspatý a čas, kým jeho spoluhráči ráno dospávali, venoval svojich záujmom ako napríklad golf. Skrátka, navykol si on aj jeho telo na to, že musí spať v určitom čase a tomu prispôsobil aj všetko, čo robil.