Tepelné čerpadlo, koľko nákladov Vám ušetrí?

0
1823

Zdá sa Vám, že teplo domova Vás vychádza príliš draho? Vhodnou alternatívou na zníženie nákladov je aj tepelné čerpadlo. S ním môžete ušetriť až 80% financií za teplo. Poďme sa teraz pozrieť na tento zázrak trocha bližšie. 

Dlhá tradícia

Tepelné čerpadlo je zariadenie, ktoré vynašiel Slovák Aurel Stodola už v roku 1921. O sedem rokov neskôr ho namontoval v Ženeve vo Švajčiarsku na budovu radnice. Dodnes tu kúri a berie teplo z jazera. Tepelné čerpadlá sú zariadenia, ktoré využívajú systémy voda-voda (ako je to v Ženeve) alebo vzduch-voda (tu sa berie teplo zo vzduchu, odvádza sa do bojlera a ďalej do radiátorov), zem- voda (tu sú potrebné hlbinné vrty a zemné medené kolektory). Tiež platí, že ako vhodná klimatizácia do bytu sa javí tá, ktorá funguje aj na princípe tepelného čerpadla, a teda dokáže nielen chladiť, ale aj vyhrievať. Čerpadlá prenášajú pomocou chladiva teplo z jedného prostredia do druhého. Ponúkajú teda výhodné riešenia vykurovania. Tie, ktoré využívajú vzduch ako zdroj energie, sú považované za technológiu obnoviteľnej tepelnej energie. 

Tepelné čerpadlá a bytové domy

Do bytoviek sa hodia rôzne druhy tepelných čerpadiel. Najčastejšie sa však používa systém vzduch-voda, pretože netreba kupovať kolektory či robiť hlbinné vrty. Ak si chcú obyvatelia bytovky zakúpiť tepelné čerpadlo, nezvykne to byť práve najlacnejšia záležitosť. Cena čerpadla, zásobníkov a akumulačných nádob pre približne 40 bytov vyjde okolo 54-tisíc eur. Avšak, týmto zariadením sa dá v bytovke ušetriť až 50-80 % financií za tepelnú energiu, pričom životnosť je až 20 rokov. Tepelné čerpadlá sa v bytových domoch najčastejšie umiestňujú do kočikární alebo bývalých práčovní, kde sa pri systéme vzduch–voda riešia aj prívody a odvody vonkajšieho vzduchu cez otvory v obvodových stenách. Odtiaľ sa potom vykurovaná voda rozvádza do radiátorov. Nevýhodou býva to, ak sú radiátory v zlom technickom stave, čo spôsobuje následné navýšenie nákladov kvôli ich výmene. Pred inštaláciou tepelného čerpadla je potrebné najskôr kompletne zatepliť bytovku či rodinný dom. Prax totižto ukázala, že tento typ vykurovania je bez zateplenia objektuje veľmi nevýhodný a problematický. Ak by vznikla taká situácia, že je potrebné, aby sme mali vyššiu teplotu vody v radiátoroch, čerpadlo je vybavené prídavným zdrojom tepla. Ním môže byť kotol na zemný plyn, elektrickú energiu, drevoplyn, propán…

Autentické skúsenosti hovoria za všetko

Skúsenosti s tepelným čerpadlom majú aj obyvatelia bytového domu v Bratislavskom kraji, ktorí práve vďaka nemu dokázali výrazne ušetriť. Svojho času byty o veľkosti 3+1 minuli približne 55 GJ tepla na teplú vodu a kúrenie, čo ich vyšlo zhruba na 990 eur. Podotýkame, že predtým bola bytovka vykurovaná hnedouhoľnou kotolňou. Rovnaké skúsenosti s použitím tepelného čerpadla mali aj obyvatelia bytovky v Žilinskom kraji. Ich ročné náklady predstavovali okolo 31-tisíc eur na tepelnú energiu. Po zapojení tepelného čerpadla náklady klesli iba na 13-tisíc eur. Ako doplnok ku klimatizačným a vykurovacím zariadeniam sa tiež hodí vzduchotechnika, ktorá podporuje vetranie inak nevetrateľných priestorov.

Predpokladáme, že každý z nás chce ušetriť, a preto aj Vy pouvažujete nad efektivitou tepelného čerpadla a iných zariadení, ktoré Vám pomôžu trvalo znížiť náklady na energie.

Zdroj: bydleni.idnes.cz, webklima.sk

Foto: webklima.sk