Najlepší matrac je ten, na ktorom sa dobre vyspíte

0
1208

Ako si vybrať dobrý, kvalitný a pohodlný matrac? Ktorý je ten správny? Možno si aj Vy kladiete túto otázku deň čo deň, keď sa budíte so stuhnutým chrbtom či bolesťou hlavy. Či už zariaďujete nový dom alebo chcete vymeniť staré matrace za nové, týmto otázkam sa určite nevyhnete. Na trhu máme skutočne široký sortiment matracov a vybrať si ten správny je občas umením. Tu si ale treba uvedomiť, že matrac, ktorý si zaobstaráme, by nám mal vydržať aspoň 10 rokov. Musí byť teda kvalitný, žiadne lacné napodobneniny, a mal by po celý ten čas spĺňať svoj účel, ktorým sa myslí poskytnutie dokonalej podpory pod chrbticu, aby sme sa zobúdzali oddýchnutí a svieži.

Hlavným kritériom pri výbere matraca by mal byť hlavne materiál, z ktorého je matrac vyrobený.

Toto sú prednosti jednotlivých matracov:

Studená pena

Matrace vyrobené zo studenej peny dominujú výbornou elasticitou, tvarovou stálosťou a dlhou životnosťou.

Viskoelastická pena

Takéto matrace menia svoju tvrdosť pri kontakte s telesným teplom, a tak sa prispôsobujú tvaru chrbtice. Zaručia Vám kvalitný spánok a zmiernia bolesti chrbta.

Gélové matrace

Vďaka gélovým segmentom, ktoré vytvárajú akupresúrne body, bude Vaše svalstvo počas spánku dokonale uvoľnené.

Latex

Latexové matrace sú špecifické svojou vysokou mäkkosťou a pružnosťou.

TEMPUR

Tento materiál reaguje na teplotu a zmierňuje tlak. Výhodou tohto materiálu je, že Vašu hmotnosť rozloží rovnomerne po celom povrchu matraca. Eliminuje tak tlakové body a Vy sa budete počas spánku menej prevaľovať.

Taštičková pružina

Tieto matrace obsahujúce malé pružiny umiestnené do takzvaných taštičiek a tie zaručujú optimálne rozloženie hmotnosti.

Pružinové matrace

Tieto matrace poskytujú vhodnú oporu ležiaceho tela a udržujú chrbticu v prirodzenom fyziologickom tvare. Ich prednosťou je i dobrá vetrateľnosť. 

Posvieťte si na tvrdosť

Matrac by sa mal správne prispôsobiť tvaru chrbtice a mal by ju držať v správnej polohe počas ležania a spánku. Keďže sme každý iný a každý máme iné požiadavky, môžeme si vybrať z rôznych stupňov tvrdosti.

vegas-ortopedicky-latexovy-matrac-model-13-detailIdeálny stupeň tvrdosti

Pre každého predstavuje niečo iné. Niekomu vyhovuje mäkší matrac, inému tvrdší. Aj keď existujú orientačné tabuľky na výber tvrdosti, nikdy to nie je jednoznačné.

Človeku s vyššou hmotnosťou sa odporúča tvrdší matrac, jedincovi s vyššou výškou zase ten mäkší. 

Aj keď sa vraví, že pre zdravý spánok sú lepšie tvrdšie matrace, nemusí to byť vždy pravda. Najlepší matrac je ten, ktorý sa prispôsobí ľudskému telu, podopiera chrbticu a udržuje ju v prirodzenej polohe. Chrbtica vpadnutá do matraca alebo uložená na tvrdej neprispôsobivej podložke trpí a skôr či neskôr sa môžu objaviť bolesti.

Vyberte si matrac podľa vlastných potrieb

Pretože máme každý iné potreby, mali by sme pri výbere zohľadniť napríklad aj prípadné zdravotné problémy, no tiež polohu, v akej najčastejšie spávame, ale aj to, či vykonávame viac fyzickú alebo psychickú prácu. 

Ak trpíte bolesťami chrbtice, prispôsobte tomu aj svoj matrac. Pokiaľ máte bolesti v hornej časti, vtedy je lepšie siahnuť po tvrdšom matraci, no ak trpíte bolesťami v dolnej časti, siahnite radšej po mäkšom.

Špecializované ortopedické matrace sa vyznačujú optimálnymi zdravotnými vlastnosťami. Tento typ sa dokáže absolútne dokonale prispôsobiť tvaru Vášho tela, a tak zabezpečiť zdravý a kvalitný spánok.

 V akej polohe spávate?

Je to tak, aj túto skutočnosť by sme mali zohľadniť pri kúpe vhodného matraca. Ak spávate častejšie na chrbte, vyberte si niektorý z tvrdších matracov. Mäkší si zas zaobstarajte, ak uprednostňujte spánok na boku.

Ako vidíte, správny výber matraca je poriadna veda. No my veríme, že sa Vám podarí nájsť ten správny. Pokiaľ si neviete rady, obráťte sa na odborníkov, alebo využite sprievodcu výberom matracov na www.spravnymatrac.sk a konečne sa dobre vyspíte .  

Foto: © [rilueda] / Dollar Photo Club, matrace-vegas.sk