Callanova metóda: Prečo by ste ju mali vyskúšať aj vy?

0
1597

Vyberáte si najlepšiu či najvhodnejšiu jazykovú školu? Poradíme vám, ako sa pri rozhodovaní nepopáliť. Zároveň vám aj vysvetlíme to najpodstatnejšie o čoraz populárnejšej Callanovej metóde.

Ovládanie aspoň jedného cudzieho jazyka je dnes už považované za samozrejmosť, z pohľadu zamestnania ide vo väčšine prípadov až o nevyhnutnosť. Jazykové znalosti, respektíve neznalosti môžu veľmi rýchlo rozhodnúť o úspechu na pracovnom pohovore, môžu byť taktiež dôvodom, prečo to vysnívané povýšenie získal nakoniec váš kolega a nie vy.

Samoštúdium je len pre vytrvalých

Výborným riešením pre tých, ktorí chcú rozšíriť svoje vedomosti alebo sa naučiť nový cudzí jazyk úplne od základov, je začať navštevovať jazykovú školu. Nespoliehajte sa totiž na to, že doma sa cudzí jazyk naučíte rovnako rýchlo a dobre. Museli by ste mali veľmi dobrú motiváciu, aby ste si našli každý deň čas učiť sa a pravidelne si precvičovať nové vedomosti.

Jazyková škola je pri výučbe cudzieho jazyka asi lepšou voľbou, navyše ponúka okrem vedomostí aj nových priateľov a zaujímavý sociálny kontakt.

Pokiaľ vás od prihlásenia sa do jazykovej školy odrádza fakt, že ste počas dňa zaneprázdnení pracovnými povinnosťami a nemáte čas, potešíme vás. Väčšina „jazykoviek“ totiž ponúka kurzy aj vo večerných hodinách alebo cez víkendy. Veľkou výhodou je aj možnosť výučby online, stačí mať doma notebook a pripojenie na internet. Z domu či z práce tak môžete absolvovať celý kurz i testovanie.

Zázrak menom Callanova metóda

V slovenských jazykových školách sa môžete stretnúť s klasickou formou výučby, čoraz populárnejšou sa však stáva tzv. Callanova metóda. Ak ste o nej niekedy počuli, tak pravdepodobne v spojitosti s rýchlosťou učenia, ktorá sa s klasickým procesom učenia nedá porovnať. V čom je teda táto revolučná technika iná?

Základný rozdiel spočíva v tom, že medzi lektorom a študentom prebieha neustála ústna interakcia, no výhradne iba v cudzom jazyku. Inak povedané, študent je „nútený“ oveľa viac komunikovať v cudzom jazyku ako počas bežných kurzov. Vyučujúci nielen rozpráva rýchlejšie než na bežnej vyučovacej hodine, no i samotnú diskusiu vedie v svižnejšom tempe.

Obrovskou výhodou je aj samotný počet žiakov, ktorý je znížený na minimum. Nie každému je princíp Callanovej metódy, najmä v začiatkoch, príjemný, no práve vďaka takémuto tréningu a praxi sa podarí veľmi rýchlo u študenta odbúrať trému a strach z rozprávania v cudzej reči.

Opakovanie je matkou múdrosti

Cieľom Callanovej metódy je rýchle a pohotové reagovanie bez hlbšieho uvažovania, čiže tak isto ako v rodnom jazyku. Študent sa naučí komunikovať a odpovedať celými vetami bez toho, aby sa bál, že urobí nejakú chybu. Ak nevie reagovať, lektor sa ho vždy snaží inými otázkami naviesť správnym smerom.

Podľa tvorcov Callanovej metódy sa týmto spôsobom naučíte cudzí jazyk 4-krát rýchlejšie v porovnaní s klasickými vyučovacím procesom. Jednou z dôležitých zásad tejto revolučnej metódy je neustále opakovanie. Úvodná časť hodiny je zameraná na opakovanie toho, čo sa skupina doposiaľ naučila, nehrozí tak, že žiak v polovici kurzu zabudne učivo z prvej lekcie.

Vyskúšajte ukážkovú hodinu zdarma

Kurz využívajúci Callanovu metódu sa podľa vedomostí žiakov delí až na 12 úrovní, lektori sa počas kurzu môžu i nemusia striedať, závisí to od konkrétnej jazykovej školy. Každá hodina okrem opakovania a komunikácie pozostáva z čítania a písania textu vo forme diktátov. Domáce úlohy nedostávajú žiaci žiadne, všetko podstatné sa naučia počas hodiny. Ak si neviete predstaviť, ako takáto alternatívna výučba vyzerá, môžete využiť možnosti tzv. ukážkových hodín zdarma, ktoré ponúka napríklad Volis Academy v Bratislave.

Kritéria výberu jazykovej školy

Predtým, než sa rozhodnete pre výber jazykovej školy, zvážte nasledujúce:

  • To, že jazyková škola ponúka kurzy v desiatich jazykoch, ešte neznamená, že patrí k tým najlepším. V prvom rade sa informujte na kvalifikáciu lektorov, no i samotnej jazykovej školy, ktorá by mala byť držiteľom akreditácie, ideálne nielen slovenskej, ale aj medzinárodnej.
  • Veľmi dôležitým by pri výbere mali byť dobré referencie, ktorá by mala každá dobrá „jazykovka“ ochotne poskytnúť. Pýtajte sa tiež známych, kolegov, mnohé recenzie na jazykové školy nájdete aj na internete.

Ak nenájdete, hľadajte ďalej

  • Okrem toho by ste sa mali zaujímať aj o metodiku výučby, teda či daná škola ponúka napríklad spomínanú Callanovu metódu, alebo využíva iba klasické vyučovacie techniky.
  • Dôležitým faktorom je tiež počet žiakov v skupine, tu platí – čím menej, tým lepšie.
  • Ak je vaším problémom nedostatok času, zamerajte sa tiež na to, v akých časoch prebiehajú hodiny, a či je možné ich absolvovať napríklad aj cez Skype službu.
  • Pri výbere treba zohľadniť aj možnosti kurzov, o ktoré máte záujem – napríklad špecializované kurzy, firemné kurzy alebo o kurz pre jednotlivca?
  • Veľkou pomôckou pri výbere je bezplatná ukážková hodina, na základe ktorej sa môžete rozhodnúť, či kurz vôbec začnete navštevovať.