Oceľová alebo liatinová krbová vložka?

0
1481

Niektorí ľudia tvrdia, že liatina môže prasknúť a niektorí ľudia hovoria, že oceľ sa môže deformovať. Čomu uveríte je ale na vás, tak ako aj samotný výber.

Ak porovnáte kvalitnú oceľ s kvalitným odliatkom je ich vykurovací výkon približne rovnaký. Oceľové vložky sú ale menej náročné na údržbu, zatiaľ čo liatina aj dobre vyzerá.

Liatinová vložka

Zatiaľ čo liatine môže trvať trochu dlhšie než sa zahreje, zachováva si teplo oveľa dlhšie ako oceľ. Dokonca aj keď oheň zhasne, do miestnosti sa uvoľní zvyškové teplo. Okrem toho vzhľadom na kvalitu udržiavania tepla liatiny bude oheň horieť pri oveľa vyšších teplotách, čo pomôže dosiahnuť úplné spaľovanie dreva a váš krb zostane čistý. Aj preto je liatinová krbová vložka vhodná práve na dlhé teplovzdušné rozvody.

Aké sú ale jej nevýhody? Tých nie je veľa, ale predsa sa niečo nájde. V prvom rade je liatinová krbová vložka zdrojom suchého a prepáleného vzduchu a taktiež za sebou zanecháva čierny priestor v ohnisku po dohorení.

Oceľová vložka

Ohnisko pri oceľovej vložke má šamotovú, keramickú alebo liatinovú výstelku. A plášť? Tak ten je vyrobený z kortenovej alebo žiaruvzdornej ocele.

Aké sú teda výhody oceľovej vložky? Jednou z najväčších výhod je stabilnejšia prevádzková teplota ako aj zvýšená akumulačná schopnosť. Povrchová teplota pri oceľovej vložke je nižšia a tak aj samotná prevádzka je o niečo šetrnejšia. A napriek tomu, že je prevádzka šetrnejšia, to nebráni v tom, aby ohnisko nesvietilo do priestoru.

A ako posledné snáď patrí jej  variabilita tvarov, a tak pri tejto vložke sú širšie konštrukčné možnosti. Tým pádom môžete dosiahnuť pri konkrétne vašom krbe aj vyššiu účinnosť.

Sú ale aj nejaké nevýhody? V minulosti bolo veľkým problémom práve nekvalitná oceľ, ktorá toho veľa nevydržala a tak to potom aj vyzeralo. S posunom doby je ale aj kvalita ocele na úplne inej úrovni, preto by sa nedalo hovoriť o nejakej väčšej nevýhode tejto oceľovej vložky.

Ktorý z nich by ste si mali vybrať

Výber medzi oceľovou a liatinovou vložkou je skôr vecou osobnej preferencie. Oba typy sú totiž veľmi účinné. Vaše rozhodnutie môže byť založené okrem iného napríklad aj na cene. Či už je váš rozpočet väčší alebo menší, vždy nájdete alternatívu, ktorá tento rozpočet pekne pokryje.

Ak si ale aj napriek prečítania tohto článku nie ste istý výberom, neváhajte a navštívte web stránku www.zopkrby.sk, ktorá sa orientuje na krby a krbové vložky. Tam vám odborníci poradia a pomôžu s výberom.

Stavba krbov ako aj komínových systémov prenechajte radšej odborníkom.