5 mýtov o opaľovaní

0
2212

Môže byť opaľovanie príjemné a nebezpečné zároveň? Bohužiaľ, môže. A preto sme pre vás pripravili tento článok nabitý dôležitými informáciami, ktoré neradno brať na ľahkú váhu. Veď ide o zdravie.

Mýtus 1: Keď je koža opálená, je zároveň chránená proti slnku

Opálená pokožka je akurát viditeľným dôkazom poškodenia UV žiarením zo slnečných lúčov. Opálenie ako také je totiž spôsobené zvýšenou produkciou melanínu, ktorý pokožka vylučuje v zúfalej snahe chrániť sa pred nadmernými dávkami UV žiarenia. Pokiaľ ide o ochranný účinok melanínu, ten je skutočne minimálny – rovná sa približne hodnote ochranného faktoru 5.

Mýtus 2: Len opaľovacie krémy s ochranným faktorom 100 dokonale chránia pokožku

Hodnota ochranného faktoru na opaľovacích olejoch a prípravkoch naznačuje dobu, počas ktorej sa môžete pohybovať na slnku relatívne bezpečne. Ak sa vaša pokožka spáli pôsobením priamych slnečných lúčov za 15 minút a natriete sa krémom s faktorom 30, mala by sa táto doba predĺžiť 30násobne, teda na cca 450 minút. Vo všeobecnosti sa odporúča používať prípravky na opaľovanie s ochranným faktorom minimálne 15 a najmä také, ktoré ponúkajú komplexnú ochranu pred UVA aj UVB žiarením.

Mýtus 3: Viac ako 75 % poškodenia pokožky sa vyskytne pred dovŕšením 18 roku života

Táto informácia nie je celkom nepravdivá – ale len preto, že ľudstvo dopláca na nevedomosť o vplyve slnka a účinkoch opaľovacích krémov z predošlých niekoľkých desiatok rokov. V súčasnosti je miera poškodenia pokožky slnkom do veku 18 rokov na úrovni 25 %. Nikde nie je neskoro chrániť si pokožku, zvlášť preto, že poškodenie kože slnkom je kumulatívne a naplno sa môže prejaviť o 10, 15 či 20 rokov.

Mýtus 4: Keď slnko nepáli, opaľovací krém nie je potrebný

Opaľovacia hmla, olej či krém je absolútne nevyhnutný počas celého dňa, zvlášť pre ľudí so zvlášť citlivo pokožkou. Je pravda, že riziko vzniku popálenia je najvyššie na poludnie, kedy sú hladinu UVB na svojom vrchole, ale napríklad hodnota UVA žiarenia (spôsobuje predčasné starnutie a vráskavenie pokožky) sa zvyšuje kontinuálne počas celého dňa.

Mýtus 5: Poškodenie kože od slnka je poznať podľa jej červenej farby

Toto tvrdenie je síce pravdivé, no nie výlučne. Veľmi nebezpečné sú aj poškodenie, ktoré nie sú okamžite viditeľné voľným okom. Práve ony súvisia s DNA buniek a často sú príčinou vzniku rakoviny kože, ktorá sa môže prejaviť postupom rokov. Aj preto sa odporúča používať opaľovacie krémy Photoderm, ktoré okrem ochrany pred UVA a UVB žiarením poskytujú pokožke aj ochranu jej DNA. Prípravky dostanete v každej dobrej lekárni, no vo forme výhodných balíčkov si ich môžete kúpiť aj na webe Photoderm.