Máte doma prváčika? Podporte ho!

0
1327

Aj vy máte doma čerstvého prváčika, ktorý prežíva svoje prvé školské dni pomerne stresujúco? Už na úvod treba zdôrazniť, že tento jav je úplne prirodzený, veď je to v podstate to isté, ako náš prvý deň v novej práci. Avšak, nezabudnite vaše dieťa patrične podporovať, keďže to bude jednoznačne potrebovať. Poďme si v krátkosti zhrnúť niekoľko zaručených trikov, vďaka ktorým sa bude vaše dieťa cítiť v škole istejšie a sebavedomejšie.

Nevyžadujte od dieťaťa príliš veľa!

Po dvoch mesiacoch prázdnin sa život každého študenta vracia naspäť, no normálnych koľají a všetci sa snažia čo najskôr „presmerovať“ na školský režim. Či už ide o dieťa, ktoré je v škole po prvý raz alebo o staršieho žiaka, ktorý pokračuje vo vyššej triede, je dôležité, aby vykročil tou správnou nohou. Je viac než dôležité, aby sa študenti do školského režimu vrátili postupne, a to platí aj pre rodičov. Nevyžadujte od vašich detí príliš mnoho, cení sa hlavne snaha, no nie? Nemajte zvýšené nároky, netlačte „na pílu“ a nechajte tomu skôr voľný priebeh. Dieťa si postupne uvedomí, že má povinnosti, ktoré musí splniť, no ak naň budete príliš tlačiť, bude to mať presne opačný efekt.

Nebojte sa priznať chybu

Bohužiaľ, veľa rodičov má strach priznať svojim deťom to, že aj oni niekedy spravili chybu. Asi majú pocit, že v nich stratia autoritu, aj keď opak je pravdou. Deti potrebujú vedieť, že si aj ich rodičia dokázali poradiť s neúspechmi a zvládli to. Práve preto sa nebojte deťom plne dôverovať, pokojne im povedzte svoje, možno nie príliš ideálne začiatky v školskej lavici a uvidíte, že sa k celej situácií postavia inak. Dajte im pocítiť, že vám môžu za akýchkoľvek okolností dôverovať, čím získate istotu, že vám nič nezataja. A ani prvú päťku z diktátu!

Problémy treba riešiť

Svet dospelých je pre deti často nezrozumiteľný a zložitý, naopak problémy, ktoré majú riešiť, považujú za „nadľudský výkon“. Preto dieťa potrebuje, aby ste mu vy, ako rodič pomáhali a stáli pri ňom! Zrovna v prvé školské dni to majú prváčikovia dosť náročné, keďže sa musia naučiť novým pravidlám. Domáce úlohy, žiadne hranie, príprava školských pomôcok na ďalší deň … Preto sa deťom hlavne na začiatku venujte čo najintenzívnejšie, načúvajte ich a pokiaľ budete mať pocit, že majú nejaký problém, nehanbite sa porozprávať s ich učiteľkou. Uvedomte si, že každý máme právo spraviť chyby, ale vždy ich musíme napraviť. Lepšie je spraviť chybu a napraviť ju, než nespraviť nič.

A ešte jedna vec, nesnažte sa, aby deti plnili nedosiahnuteľné sny a plány, ktoré ste museli v škole splniť vy. Dnes je už iná doba a verte či neverte, školské časy už nie sú to, čo kedysi. Učivo je náročné a požiadavky, ktoré sú kladené na naše deti, ešte náročnejšie! Tak im to zbytočne nesťažujme a snažme sa ich podporiť a pomôcť im tak, ako sa len dá.