Zlepšite rodinné vzťahy! Je to jednoduché.

0
1535

Aj u vás doma je z času na čas poriadne dusno? Za nepríjemnou atmosférou veľa krát nestojí nič viac, než nahromadený stres, ktorý musíme odbúrať. Viete, ako na to? Existuje niekoľko overených trikov, ktoré pomôžu upevniť vaše rodinné vzťahy, no chce to dávku trpezlivosti. A ešte niečo. Nech sú vaše vzťahy v partnerskom či rodinnom živote už akokoľvek „nahnuté“, nikdy to nevzdávajte! Vždy existuje minimálne jedno riešenie, ktoré pomôže vyriešiť aj ten najkomplikovanejší problém, ktorý vám už nejakú tú dobu „vŕta“ v hlave.

Počúvajte!

Áno, znie to veľmi jednoducho, no väčšinou to aj tak nedodržíme. Sťažuje sa vaša polovička, že ju niečo trápi? Máte pocit, že je vaše dieťa smutné? Možno je problém práve to, že s touto osobou málo komunikujete, prípadne si ju takmer vôbec nevšímate. Majte na pamäti, že spôsob, akým tvoríme partnerské vzťahy, vychádza z nášho raného detstva. Teraz sme ale dospelí a je na nás, aby sme si uvedomili, že u druhého človeka nemáme hľadať to, čo nám mali poskytnúť rodičia. Vzťahy potrebujú predovšetkým slobodu, možnosť dýchať, nie žiarlivosť či výčitky! V dnešných vzťahoch nájdeme agresorov, žiarlivcov, ba dokonca psychopatov, ktorí dokážu dosiahnuť svoje. Druhá strana im totiž nevyhovie z lásky, ale zo strachu. Snažte sa preto napĺňať práve svoje potreby a nečakajte, že človek, ktorý je po vašom boku uhádne, čo zrovna potrebujete.

Nekontrolujte

Bolo by veľmi jednoduché, keby sa ostatní správali podľa našich predstáv, však? Možno by ste tento stav pokladali za ideálny, no išlo by skôr o akúsi ilúziu či detské prianie. Namiesto toho, aby ste sa snažili napasovať okolie do akýchsi takpovediac škatuliek, dajme im voľnosť. Nechajte ich správať tak, ako by sa správali v situácií, keby ste sa nepoznali. Kolegyňa je protivná, ale nenechá vás trápiť sa s pracovnou úlohou, ktorú vám zadal šéf. Pomáhajte si navzájom, snažte sa tolerovať ľudské chyby, ktoré k životu bezpochyby patria a uvidíte, že budete šťastnejší. Všetci majú predsa svoje svetlé, ale i tmavé stránky, dôležité je vedieť ich akceptovať. V prípade, že pre vás blízka osoba predstavuje súbor vlastností, ktoré z nejakých dôvodov nedokážete prijať, v tomto prípade neostáva nič iné, ako odísť. Ide však o veľké rozhodnutie, ktoré by ste si mali vopred dôkladne premyslieť.

Komunikácia na prvom mieste

Vždy to tak bolo, je a aj bude. Táto, možno na prvý pohľad maličkosť, sa vyplatí vo vzťahu k deťom i ku komukoľvek inému. Keď vám dotyčný niečo hovorí, vypnite v hlave svoje odpovede a sústreďte sa len na to, čo vám hovorí. Aj keď vás to možno nezaujíma, druhá strana vám plne dôveruje a snaží sa vám vyrozprávať zo svojich problémov a starostí. Preto buďte vždy na pozore a uvidíte, že z takéhoto rozhovoru budú ťažiť obe strany. Veď nikdy neviete, kedy sa ocitnete zrovna vy v podobnej situácií a oslovíte zrovna túto osobu, ktorej ste pred mesiacom dávali životné rady.