Nachádzame sa v etape ľudstva, kedy všetci máme určité ciele, určité povinnosti a jednoducho záležitosti, ktoré nemôžeme odložiť. Otázka však znie, skutočne nemôžeme? Niekedy akoby sme zabúdali na to, že my sme v konečnom dôsledku pánmi svojho času, že je to len a len na nás aby náš organizmus mohol dlhodobo fungovať tak, ako si prajeme. Pretože, pohoda, či už psychická alebo fyzická je predpokladom k tomu, aby sme boli úspešní v našich profesiách či osobných životoch na dlhodobej báze. Pozrieme sa spoločne na to, ako je to možné dosiahnuť.
Hovorí sa, že by sme mali začať od seba a predovšetkým riešiť to, čo robíme alebo nerobíme my sami. Je totiž naoko jednoduché radiť druhým, usmerňovať ich alebo kritizovať. Napríklad za to, že príliš veľa robia, necvičia, neoddychujú, stresujú sa a podobne. Keď si ale potom uvedomíme pravdu, zistíme, v skutočnosti máme všetci vlastný život a druhým síce môžeme povedať, čo si myslíme, ale je to iba náš subjektívny pohľad, ktorý nemusí byť správny. Čo je teda podstatné si uvedomiť je focus na seba. Byť efektívny v regenerácii aj v práci. Viete ako správne oddychovať, aby vaše telo z toho profitovalo? Hovorí sa o tom, kto chce čo dosiahnuť, kto musí naplniť aký dátum, kto sa chce komu zavďačiť. Ako sa niekam dostať, ako povýšiť, ako zažiariť. Dlhodobé napätie ale komplikuje váš zdravotný stav. Preto je podstatnejšie, aby išli do popredia debaty o tom, nie ako pracovať viacej alebo tvrdšie, ale o tom, ako sprocesovať svoju činnosť, ako vyvinúť rovnako veľa úsilia, ale šikovnejšie, ako poraziť prokrastináciu, a tak ďalej.
Samozrejme, nie je to o tom, aby ste sa vzdali snov a ambícii, nerobili nič a iba sedeli doma. To by pre vás v konečnom dôsledku nebolo pozitívne. Vedci z viacerých univerzít z Veľkej Británie a Spojených štátov amerických v rámci aktuálneho výskumu zistili, že keď máte do týždňa jeden lenivý deň, ste v konečnom dôsledku produktívnejší, stihnete toho viacej, máte lepšie pocity, vyplavuje sa vám hormónov šťastia ako endorfín či dopamín a celkovo fungovanie vášho organizmu je na vyššej úrovni. Možno sa pýtate, prečo by mal vlastne človek oddychovať? Keď sa na to pozrieme z hľadiska fyzickej záťaže, aj tam skúsení bodybuilderi odporúčajú cvičiť spôsobom 2 dni v gyme, 1 deň oddych a opakovať. A čo pracovný týždeň? Nie nadarmo v ňom máme 2 dni víkendu. Keď to celé zjednodušíme, podstatou je to, aby ste čas, počas ktorého vyvíjate aktivitu využívali čo najlepším spôsobom. Príkladom môže byť napríklad multi-tasking. Keď robíte jednu úlohu, robte popri nej aj druhu, kombinujete činnosti aby ste všetko mali hotové.
Všetko so všetkým súvisí, treba dbať na to, aby ste si vaše telo a myseľ šetrili. Len potom totiž môžete využiť maximum svojho potenciálu. A to predsa všetci chceme, no nie? Keď si to premietneme do športu, aj tí najvyťažovanejší športovci majú dni oddychu. Dokonca, ich dni sú zložené z kombinácie záťaže a oddychu. Myslíte si, že by Cristiano Ronaldo a jeho spoluhráči z Juventusu Turín alebo z reprezentácie Portugalska podávali také kvalitné výkony, keby nemali regeneráciu a oddych? Vôbec nie. Nie nadarmo tí najlepší najviac pracujú, ale aj efektívne a pravidelne oddycujú. Sú to spojené nádoby. A Ronaldo je výborným príkladom, pretože jeho životospráva a denný režim by mohol byť vzorový.
Stačí si uvedomiť, že síce viacfázovo trénuje, ale aj veľa spí, oddychuje, vyhýba sa potravinám, ktoré by zaťažili jeho organizmus. Ronaldo podáva kvalitné výkony prakticky stále, či už to bolo v Sportingu Lisabon, v Manchestri United, v Reale Madrid alebo teraz v Taliansku. Na konci júna, jeho Juventus Turín patrí s mierou 4,20 – 6,10 v službách, ktoré poskytujú športové tipy medzi favoritov na triumf v celej súťaži, v ktorej v minulom ročníku vyhral Inter Miláno. Ronaldo bude čoskoro štyridsiatnik, ale vôbec to na ňom nevidieť. A keby sa o seba nestaral, nebol poctivý a náročný na to, čo robí, ako oddychuje a čo je, pravdepodobne, teda, takmer určite, by nebol tam, kde je dnes.
A možno je to aj motivácia pre vás. Nemusíte pracovať a oddychovať viac, ale robte to efektívnejšie a skúste medzi tým nájsť balans. Potom sa vám vaše telo odvďačí a budete dlhodobejšie pracovať na tom, čo ste si zaumienli. Ak totiž na svoju pohodu nebudete myslieť vy sami, faktom, nech už je akýkoľvek je, že to nikto nebude robiť za vás.