Pripravujeme automobil na zimu

0
681
Pripravujeme automobil na zimu
Pripravujeme automobil na zimu

Leto nám dalo pomaly zbohom a jeseň je tým správnym obdobím, kedy by ste mali svoj automobil pripraviť na jazdu v zimnom počasí. Nemusíte sa prípravy obávať, pretože väčšinu krokov zvládnete sami bez nutnosti návštevy servisu. Preberme si spoločne, aké procedúry by ste mali svojmu vozidlu dopriať.

Začneme zo spodku

Prezuť pneumatiky a vymeniť ich za zimné musíte stihnúť do 15. novembra. Pozor však na to, že ak sa priveľmi ochladí, letné pneumatiky strácajú priľnavosť pri teplote 7°C. Pred prezutím dobre skontrolujte stav starých pneumatík. Ak zistíte trhliny alebo nameriate dezén menší ako 3 mm, mali by ste si kúpiť nové pneumatiky. Keď už budete v obchode s pneumatikami, nie je na škodu prihodiť do výbavy snehové reťaze. Minimálne textilné sa vám v zime môžu zísť. Nehrajte sa na hrdinov ani v prípade, že máte SUV a zaobstarajte si reťaze na SUV 4×4. Podobné je to aj v prípade nákladných vozidiel alebo vanov. Reťaze na dodávky sú rovnaké dôležité ako pre osobné automobily. Upozorňujeme vás, že nasadiť reťaze nemusí byť jednoduché, a preto si ich inštaláciu vyskúšajte vopred v garáži.

Čo s karosériou a kvapalinami

Počas zimy vlhkosť útočí nielen na karosériu, ale tiež podvozok. Pred zimou by ste mali venovať pozornosť laku a ošetriť povrch vozidla špeciálnymi voskami, ktoré zabránia korózii. Vozidlo by ste mali umývať pravidelne počas zimy, aby ste zabránili pôsobeniu posypových materiálov na časti podvozku. Existujú dokonca špeciálne nástreky, ktoré vám vydržia na podvozku až tri zimné sezóny. Keď už budete pri benzínke umývať vozidlo, dokúpte si v obchode, sprej na odmrazenie okien, nemrznúcu zmes do odstrekovačov a do chladiaceho zariadenia.

Svetlá svietia, akumulátor je výkonný

Niektoré upršané dni je počas zimy tma skoro celý deň. Preto by ste mali pred zimou overiť funkčnosť všetkých svetiel. Odporúčame vám si nechať svetlá nastaviť v servise. Veď sami iste dobre poznáte nepríjemnú situáciu, kedy vám protiidúce vozidlo svieti rovno do očí. Na svietenie, ale aj na naštartovanie potrebujete výkonnú batériu. Pri nízkych teplotách klesá výkonnosť batérie až o tretinu. Ak ste akumulátor nemenili viac ako 4 roky, bude potrebné si kúpiť novú batériu.