Naučte sa byť dobrým zamestnancom

0
1622

Vyhrali ste konkurz na želanú pracovnú pozíciu? Chcete, aby Vás práca nielen tešila, ale aby ste ju odvádzali skutočne dobre? Záleží Vám na tom, aby ste boli dobrým zamestnancom? V tom prípade ste si klikli správne. V nasledujúcich riadkoch Vám priblížime niekoľko tipov, ktoré napovedia, ako byť na svojom pracovnom mieste úspešný a profesionálny na takej úrovni, aby bolo vedenie firmy s Vami nadmieru spokojné.

Správajte sa profesionálne

Uvedomte si, že sa tu jedná o biznis, Vašu budúcnosť a výšku odmeny, ktorá dokáže skvalitniť Váš život. Nie je to detské ihrisko. Kolegovia ihneď rozpoznajú rozdiel medzi profesionálnou osobou, ktorá občas povie vtip a osobou, ktorá iba plytvá časom. Nezáleží na tom, či je Vaším pracovným náčiním kladkostroj, vysokozdvižný vozík, chirurgický nôž alebo riadite skupinu ľudí, jednoducho musíte pristupovať k svojej práci zodpovedne a nanajvýš profesionálne. Iba tak si totiž vybudujete prirodzený rešpekt a uznanie.

Kritiku prijímajte elegantne

To Vám poskytne cenné nápady  a Vy zistíte, čo ľudia od Vás očakávajú. Nie každá kritika je totiž zlá kritika. Druhá strana to neraz nemusí myslieť až tak zle ako si to vykladáte. Ak Vás šéf alebo spolupracovník kritizuje spôsobom, ktorý Vás bolí alebo hnevá, počkajte, až budete v pohode. Až potom sa s ním porozprávajte. Žiadna kaša totiž nie je taká horúca ako sa je. Chce to rozvahu a sviežu myseľ. 

Naučte sa robiť svoju prácu skutočne dobre

Nezáleží na tom, či je to v niekoho očiach podradná alebo nudná práca. Ak niečo neviete urobiť, choďte si to zistiť a nevyhovárajte sa na dôvod, prečo ste to neurobili. Každá práca má v spoločnosti svoje miesto, a preto je rovnako dôležitá. Nepodceňujte ani pracovné odevy. Keď Vám ich spoločnosť pridelila, vedela čo robí. Bezpečnosť pri práci je totiž základ, ktorý treba brať vážne.

S ľuďmi vo firme udržujte dobré vzťahy

Buďte zdvorilý, úctivý ku všetkým spolupracovníkom. Nikoho neohovárajte a nešírte falošné správy. Stabilitu si udržíte iba vtedy, keď si získate dôveru kolegov a nikto Vás nebude pokladať za donášača. Úprimne sa zaujímajte o prácu i problémy druhých, pokiaľ majú chuť sa s Vami o ne podeliť. Nikdy však netlačte na pílu a nevnucujte sa. Občas nezaškodí, keď za niekoho ochotne vezmete smenu, no nenechajte sa zneužívať. Ak máte pocit, že sa niečo podobné deje, zdvorilo na to upozornite. 

Rozšírte si obzory

Keď dostanete príležitosť naučiť sa nové zručnosti, navštíviť školenia alebo si rozšíriť študijný odbor, využite to!  Ďalším vzdelávaním ukážete, že ste inteligentný a máte chuť učiť sa nové veci. Vo väčšine prípadov si budete musieť podobný nadštandard asi zaplatiť z vlastného vrecka, no možno patríte do spoločenstva, ktoré si váži svojich zamestnancov a ďalšie vzdelávanie Vám s ochotou uhradí. Každopádne sa nebráňte výzvam, posúvajte sa ďalej a určite budete za to odmenený. 

Dorazte do práce včas

Je dobré, ak prídete do práce každý deň najmenej o 15 minút skôr. Ak sa aj niečo prihodí, stále získate určitú rezervu. V pokoji sa môžete pripraviť na prácu, prezliecť, nachystať podklady, prípadne uvariť kávu a prehodiť pár slov s kolegami. Ak do práce nastúpite bez chaosu, včas a pripravený, určite sa Vám bude pracovať ľahšie. Nezačínajte deň so stresom. 

Nerozprávajte zbytočne v práci, ale pracujte

Ukončite klábosenie a choďte pracovať! Na reči je čas pred prácou, počas prestávky či po skončení pracovnej doby. Váš zamestnávateľ Vás predsa neplatí za klebety. Samozrejme, že si chcete vytvoriť dobré vzťahy so svojimi spolupracovníkmi, ale ak strávite pol hodiny rozoberaním dobrodružstva z predchádzajúceho večera, nebude Váš šéf asi dvakrát nadšený. 

Buďte produktívny

Nedovoľte, aby sa papiere hromadili príliš dlho na Vašom stole. Urobte prácu rýchlo a kvalitne. Ako ju dostanete do rúk, venujte sa jej, neodkladajte to na neskôr. Potom by sa mohlo stať, že budete mať časový sklz a opäť je tu vážne riziko stresových situácií. A Vy im predsa chcete predchádzať, alebo nie?

Noste šaty a pomôcky, ktoré sú vhodne pre danú profesiu

Bezpečnostné okuliare, slúchadlá, pracovná obuv, plášte či helma. Ak si nosenie takýchto odevov a pomôcok Vaša práca vyžaduje, nepremávajte sa po pracovisku v najnovšom kostýme. Hra na dôležitosť či nadradenosť sa Vám nemusí vyplatiť. Dodržiavanie pracovnej disciplíny je pre dobrého zamestnanca alfou omegou celého snaženia.  

Netrávte veľa času osobnými telefonátmi 

Majte mobilný telefón vo svojej skrinke a obmedzte osobné hovory. Moderné spoločnosti v súčasnosti dovoľujú i takéto telefonáty, no prirodzene iba v prípade, že je to nevyhnutné. Možno máte doma choré dieťa alebo vybavujete svadbu. Vopred si to však so šéfom dohodnite a nezneužívajte jeho dobrú vôľu. 

Využite posledných 15-20 minút Vašej smeny

Ľudia si to všimnú. Usporiadajte svoj pracovný priestor na zajtrajšok. Urobte si chvíľku, aby ste odložili papiere, pozametali alebo utreli povrch pracovnej dosky. Mnohí majú vo zvyku to v tomto čase už zabaliť, no Vy predsa nechcete byť ako tí druhí.  

Neváhajte s poďakovaním

Vždy poďakujte šéfovi, nadriadenému pracovníkovi, ale aj ľuďom pod Vami, ak pre Vás urobia niečo prospešné, výhodné alebo jednoducho ľudské. 

Určite nebude ľahké byť vždy najlepším, no mnohí z popredných svetových podnikateľov by Vám povedali, že úspešnými sa stali práve preto, lebo boli ochotní robiť niečo viac než ostatní. Držíme Vám palce a veríme, že ste na dobrej ceste.

Zdroj: wikihow.com

Foto: © [Giulio_Fornasar] / Dollar Photo Club