Čo je to firenádo?

0
2142

V katastrofických filmoch, dokumentoch, spravodajstve, ale aj na vlastnej koži, môžeme vidieť ničivú silu tornáda, ktoré zabíja ľudí či zvieratá. Jednoducho všetko, čo mu stojí v ceste, zrovná so zemou. Avšak, existuje aj niečo oveľa ničivejšie a nebezpečnejšie ako obyčajné tornádo. Nazýva sa to firenádo, a teda ohnivé tornádo – mix ohňa a tornáda. Známy je tiež pod pojmom ohnivý diabol alebo ohnivý vír. Ide o prírodný fenomén, ktorý vzniká, keď vzdušný vír narazí na požiar. V televízií alebo na internete nie je takýchto záznamov veľa, pretože tento ohnivý jazyk sa podarí natočiť len málokedy a to z dôvodu, že trvá len pár minút. Aj napriek tomu môžu byť firenáda veľmi nebezpečné. V niektorých prípadoch dosahujú teplotu až 1093 Celziových stupňov. Vznikajú najmä pri lesných požiaroch a dosahujú výšku 10 až 50 metrov. Navyše, keďže sa pohybujú veľmi rýchlo, dokážu sa behom niekoľkých sekúnd rozšíriť na obrovský pás ohňa a šíriť tak požiar po celej oblasti. Aj samotní experti sú niekedy prekvapení ničivou silou ohnivých tornád. 

Tu je niekoľko reálnych prípadov, za ktorými stál tento prírodný fenomén: 
V roku 2012 stihol austrálsky filmár Chris Tangey z Alice Springs počas práce v teréne neďaleko Curtin Springs zachytiť tento úkaz na svoju kameru. „Znelo to ako zvuk bojovej stíhačky,“ povedal filmár. Jav sledoval zo vzdialenosti 300 metrov. Podľa neho sa stĺpec ohňa vznášal 40 minút nad krajinou.
V roku 2000 ohnivé tornádo (pod dohľadom kalifornského oddelenia lesného hospodárstva a požiarnej ochrany) nadvihlo terénne vozidlo nad zem a vrazilo ho do SUVU. Skončilo sa to poškodením časti SUVU a zranením jedného člena kalifornského oddelenia lesného hospodárstva. 
V roku 1926 rad ohnivých tornád udrel do jednej ropnej spoločnosti blízko San Luis Obispo v Kalifornií. Výsledný oheň horel počas piatich dní. Jeden z ohnivých vírov sa premiestnil na východ a udrel do domu, ktorý potom nadvihol do vzduchu a prenášal ho cez pole, až kým nespadol. Po tomto víre však nezostal iba zničený dom, ale našli sa aj mŕtve telá dvoch osôb, ktoré v tom čase boli v dome.

V roku 1923 vznikol obrovský ohnivý vír po zemetrasení na japonskom ostrove Honšú a vyžiadal si v tokijskom regióne 38000 obetí v priebehu 15 minút.

Zdroj a obrázky: livescience.com, theguardian.com