Chalan s veľkým srdcom

0
1682

Príbeh Stephena je srdcervúci. Osemnásťročný chalan bojuje už tri roky s rakovinou. Šírila sa postupne cez črevá, kolena, triesla, panvu, až ju lekári diagnostikovali ako nevyliečiteľnú a pripravili ho na fakt, že dĺžka jeho života je už len veľmi obmedzená.

Bolo by odpustiteľné, keby tínedžer cítil zlosť či horkosť. Alebo, keby posledné dni svojho života  trávil iba so svojou rodinou. Namiesto toho si Stephen Sutton predsavzal, že vyzbiera 10 000 libier pre charitatívnu organizáciu Teenage Cancer Trust, ktorá mu pomáhala od začiatku diagnostikovania choroby. Pomocou sociálnych médií a vďaka jeho úprimným (v drvivej väčšine pozitívnym) správam, tvárou v tvár jeho situácii, sa mu podarilo chytiť za srdce celý národ, ba celý svet. 

S podporou známych osobností – Jason Manford, John Bishop a Sarah Millican sa dary pre organizáciu vyšvihli až na ohromných 3 000 000 libier, čím bol zlomený nielen osobný cieľ Stephena, ale taktiež bol prekonaný Justgiving rekord vo finančnej pomoci od jednotlivca.

S pomocou sociálnej siete

Stephen zo Staffordshiru založil svoju zbierkovú stránku na Facebooku v januári 2013, kedy prvýkrát pred svetom priznal: „Čelím veľmi neistej a pravdepodobne veľmi obmedzenej budúcnosti.“ (pozn.: po diagnostike kolarektálneho karcinómu v roku 2010) 

Spísal si zoznam vecí, ktoré by chcel dosiahnuť a hneď na prvom mieste bolo vyzbieranie 10 000 libier pre Teenage Cancer Trust. Nesebecký tínedžer si do svojho zoznamu 45 vecí, ktoré chce ešte spraviť, napísal napríklad aj: napísanie knihy, tetovanie, chlapčenská dovolenka… Dosiaľ si stihol splniť 35 vecí .

Napriek tomu, že sa Stehphen dostal na prvé stránky novín, jeho stav sa zhoršoval. Z postele v nemocnici Kráľovnej Elizabeth v Birmingame, 21. apríla 2014, napísal: “…prebudil som sa s bolesťou na hrudi a pokúšal som sa dýchať. Budem bojovať tak tvrdo, ako to len pôjde, ale ak dôjde k najhoršiemu, chcem vám povedať, že vám ďakujem za zdieľanie našej cesty – bolo to úžasné. Rakovina je hnus, ale život je perfektný! “

Aj napriek zúfalej situácii bol stále odhodlaný vytrvať v pomoci charite.

V posledných chvíľach

Nasledujúcich niekoľko hodín sa zdravotný stav Stephena stále zhoršoval a ďalší deň poslal svoju fotografiu v nemocnici s komentárom: “Je to môj finálny „palec hore“. Bohužiaľ, táto prekážka je už asi na mňa príliš. Je škoda, že koniec prichádza tak náhle – ešte stále je kopa ľudí, ktorým som nestihol poďakovať, či sa rozlúčiť. Ospravedlňujem sa za to. Budem pokračovať v boji tak dlho, ako to len pôjde, napriek tomu, čo sa bude diať. Aby ste vedeli, cítim sa dobre a momentálne som v pohode. Tak to je odo mňa už všetko. Ale život bol dobrý! Veľmi dobrý!

Tieto srdcervúce statusy viedli k darom a počas niekoľkých dní sa jeho vytúžená zbierka pre pomoc druhým iba zvyšovala. 

Zázračný zvrat udalosti pomohol aj k stabilizácii Stephenovho stavu. Napísal: „S mojím dýchaním je to teraz lepšie a momentálne nemám ani ďalšie akútne problémy. Môžeme optimisticky hľadieť na ďalší kúsok „budúcnosti“, čo sa na začiatku tohto týždňa  zdalo nemožné. Síce to stále nebude trvať dlho, ale vzhľadom k okolnostiam sa cítim šťastný, že som tu a každú sekundu nažive si užívam naplno.

No v polovici mája Stephenová rodina už na facebook napísala namiesto neho: “Bohužiaľ, v posledných hodinách sa stav Stepehna zhoršil. On sám už nemôže komunikovať na tejto stránke. Dýchavičnosť spôsobila, že bol opäť prijatý do nemocnice. Žiaľ, je to pretože mu opätovne narástli nádory, ktoré blokujú dýchacie cesty, nie kvôli infekcii, ako sme všetci dúfali. Momentálne je ok a stav je stabilný. Dáme vám vedieť o ďalšom vývoji. Teraz však, ako rodina, si prajeme trošku súkromia, aby sme mohli s ním stráviť čas, čo nám zostáva. Vážime si každého z vás, pre všetku lásku a pomoc, ktorú ste poslali Stephenovi, ale i nám. Ďakujeme vám, veľmi!

Boli to posledné momenty Stephena. Zomrel v spánku v skorých ranných hodinách, informovala na jeho stránke jeho mama.

Posledná rozlúčka a pohreb bude 29. a 30. mája v Lichfieldskej katedrále. V piatok 30. mája o 11.00 bude venovaná tomuto výnimočnému mladému mužovi minúta ticha. 

Zdroj a foto: reveal.co.uk