Čaká vás pracovný pohovor? V tom prípade sa vyhnite nasledujúcim otázkam!

0
1651

Čaká vás pracovný pohovor do vytúženej práce a máte strach, ako to celé dopadne? O tom, ako to bude prebiehať, rozhoduje množstvo drobností, ktorým by ste možno nekládli ani veľký význam. Okrem vašich predpokladov pre danú pozíciu si personalisti všímajú aj to, či ste dorazili načas, čo máte oblečené a ako reagujete na nečakané otázky. Znie to dosť nepríjemne, však? Nenechajte sa zbytočne vystresovať a vopred sa zamyslite nad otázkami, ktoré by ste nemali klásť. Možno sa vám to zdá byť ako samozrejmosť, no existuje niekoľko základných otázok, na ktoré by ste sa radšej nemali pýtať. Minimálne vo výberovom kole. Tušíte, o čo asi pôjde?

Výška platu

Otázka, ktorá sa týka výšky platu, by mala behom pracovného pohovoru jednoznačne zaznieť. Dôležité však je, aby bola vhodne načasovaná. Pýtať sa, koľko budete zarábať nie je vhodné behom prvého kola pohovoru. Mohlo by to totiž vyvolať dojem, že sa v skutočnosti nezaujímate o prácu, ale len o peniaze. A ktorá firma príjme človeka, ktorý nebude ovládať danú prácu a pôjde mu len o to, koľko zarobí? Žiadna! Pokiaľ sa vás na peniaze behom prvého kola predsa len spýtajú, snažte sa vyhnúť konkrétnej odpovede a trvajte na tom, že ešte nemáte jasnú predstavu. Snažte sa rozhovor otočiť iným smerom, trebárs sa spýtajte na detaily spoločnosti či konkrétne pracovné pozície, ktoré by ste eventuálne mohli robiť.

Kedy môžem odísť?

Pokiaľ príde čas na vaše dotazy, nepýtajte sa ani na to, či môžete z práce odísť skôr, resp. ihneď vo chvíli, keď si splníte svoje povinnosti. Priestor na otázky využite k tomu, že prítomných presvedčíte o svojich kvalitách. Radšej sa zamerajte na to, ako propagovať svoje schopnosti, nie svoje potreby.

A čo povýšenie?

Otázky ohľadne možností vášho kariérneho postupu by samozrejme počas pracovného pohovoru mali zaznieť. Ambície predsa nikdy nie sú na škodu, ale naopak. No nie je úplne vhodné, aby ste sa hneď na začiatku výberového konania spýtali, kedy by ste mohli byť trebárs vedúcim oddelenia. Mohlo by to pôsobiť tak, že o danú prácu nemáte záujem, ale mierite rovno vyššie. A to by mohlo odradiť nejedného šéfa!

Chcem benefity!

Do kategórie dotazov, ktoré by behom prvého stretnutia nikdy nemali zaznieť, patria aj tie, ktoré sa týkajú benefitov. Nepýtame sa na ne z rovnakých dôvodov, kvôli ktorým sa nepýtame na peniaze. Stravné lístky predsa nerozhodujú o tom, či vás táto práca bude alebo nebude baviť, alebo áno? Ak firma ponúka nejaké bonusy či prémie, pochopiteľne, že o nich budete včas informovaný! Preto zbytočne netlačte na pílu a vystačte si s tými informáciami, ktoré vám podajú na personálnom oddelení, prípadne priamo na pracovnom pohovore. Ak prejdete výberovým konaním a budete si istý, že prácu máte na dosah, v tom prípade sa môžete zmieniť o tom, aká bude asi výška platu či pracovný čas. V tomto prípade sú takéto otázky na mieste, no nič neunáhlite!