S neustále sa navyšujúcimi bankovými poplatkami čoraz viac ľudí premýšľa, či existujú aj iné možnosti, ako len platiť za bankové služby. Ako znížiť sumy za vedenie účtu, vklady, výbery zaujíma nielen fyzické osoby, ale aj podnikateľov. Poradíme vám, ako sa dá vybaviť účet zadarmo.
Každá finančná inštitúcia si stanovuje vlastné poplatky za využívanie svojich služieb. Je preto mimoriadne dôležité vedieť, za čo všetko si vaša banka pýta peniaze a aké služby sú v rámci pravidelného mesačného poplatku samozrejmosťou.
Posvieťte si na svoj výpis z účtu, poriadne si ho preštudujte a ak sa vám nepáči, akú sumu mesačne banke nechávate za vedenie účtu a transakcie, ktoré vykonávate, jednoducho banku zmeňte. Dnes to už nie je veľká veda. Hľadajte výhodnejšie podmienky, ktoré naplnia vaše očakávania a vyhovujú vašej životnej situácii.
Koľko platíte za svoj účet?
Ruku na srdce, viete, koľko si vaša banka mesačne strháva za vedenie účtu? Povedzme, že to je 5 EUR. Takže jej len za vedenie účtu za jeden rok zaplatíte 60 EUR, čo môžu byť nové topánky, parádny obal na mobil alebo suma, ktorú miniete na jednodňovom výlete. Prečo by ste mali banke umožňovať takéto výhody, keď sa to dá aj inak?
Verte, ide to aj zadarmo
Verte, či nie, ale vedenie účtu a štandardné transakcie, ktoré vykonávate v internetovom bankovníctve, môžete mať zadarmo. Každá banka si stanovuje vlastné podmienky na splnenie účtu bez poplatkov. Jednou z podmienok účtu zadarmo môže byť pravidelný príjem aspoň vo výške 400 eur, ktorý sa vám musí mesačne pripísať na účet. Iná banka vás okrem pravidelného príjmu podmieňuje platiť platobnou kartou vo výške 200 eur, alebo vás vyzýva nastaviť si aspoň tri trvalé príkazy. Inej stačí výber z bankomatu aspoň vo výške 70 eur mesačne.
Napríklad v roku 2016 bola ocenená mBank Zlatou mincou v kategórii Bankové účty za svoj produkt mKonto, čo je bežný bankový účet bez poplatkov. Prostredníctvom mobilnej aplikácie sa dá takýto účet spravovať vo dne, v noci.
Čo využívate najviac?
Pri výbere toho správneho bežného účtu, ktorý naplní vaše očakávania, je potrebné si uvedomiť, aké bankové služby využívate najčastejšie. Všímajte si výšku poplatkov, ktoré od vás banka žiada pri založení a vedení účtu. Nech vás zaujíma poplatok za vydanie platobnej karty a podmienky jej používania. Platíte za výbery hotovosti z bankomatu? Zmeňte to.
Dnes sa už banky pretekajú, ktorá vám dá lepšie podmienky na výber hotovosti zo siete svojich bankomatov, bankomatov cudzích bánk alebo vám umožní bez poplatkov vyberať aj v zahraničí. Pri cestovaní takúto výhodu určite oceníte, nie vždy sa dá totiž platiť platobnou kartou. Apropo, pred cestou do zahraničia si skontrolujte, či vaša platobná karta platí aj tam a budete ju vedieť použiť.
Na výpise z účtu si skontrolujte, či sú prichádzajúce a odchádzajúce platby na váš účet spoplatnené alebo nie. Najmä to zaujíma podnikateľov, ktorým banky nastavujú rozličné balíčky služieb a v rámci základného balíka služieb obmedzujú ich počet.
Podnikajte, neplaťte
Keď je reč o podnikateľoch, na trhu sa roztrhlo vrece s takzvanými startupmi, začínajúcimi podnikateľmi, ktorí sa snažia pretaviť svoj nápad do biznisu. Nielen mladí podnikatelia plní ideálov chcú tvoriť, prinášať svoje služby a produkty, nie riešiť administratívne poplatky a výdaje.
Aj preto sa už banky orientujú aj na výhodné balíky pre podnikateľov, ktorí pri splnení určitých podmienok môžu využívať vedenie účtu zadarmo. Každé euro ušetrené na povinných platbách investované do firmy je pre každého podnikateľa len plus. Potom aj ten posledný cent, ktorý podnikateľ investuje radšej do reklamy ako do poplatkov, má svoj význam.
Aké poplatky trápia podnikateľov
Podnikatelia bojujú nielen s pravidelnými poplatkami za vedenie účtu, ale ich aktivity na účte sú často orientované na kvantitu. Balíky bankových služieb obmedzujú počet prichádzajúcich či odchádzajúcich platieb. Keď podnikateľ prekročí počet stanovený objednaným balíkom služieb, musí platiť navyše. Aj keď vybavuje všetko elektronicky.
Navyše, mnohí, ktorí pracujú každý deň s tržbou, bojujú s poplatkami za vklad na účet a chýbajúcimi vkladovými bankomatmi, ktoré sú napríklad v susednej Českej republike už dlhé roky samozrejmosťou. Trvalé príkazy a inkasá a prevody do zahraničia sú vo väčšine prípadov spoplatnené. Vydanie platobnej karty a jej používanie je pre podnikateľov tiež samostatná kapitola. Za všetko sa dnes platí.
Preto je pre podnikateľov výhodné hľadať taký produkt, ktorý ich odbremení aspoň od tých poplatkov, ktoré platiť nemusia. Benefitom je mobilná aplikácia či pomoc prostredníctvom operátorov, ak treba niečo vyriešiť operatívne.
Tip: Ak ste podnikateľ a premýšľate, či si vybrať bežný alebo podnikateľský účet, rozhodne sa oplatí ten podnikateľský. Prečo? Dôvodov je viac. V prípade, že máte založenú „eseročku“, je podnikateľský účet pre vás povinný. Ak ste živnostník, môžete na správu firemných peňazí používať aj súkromný účet.
Dôvodom na založenie podnikateľského účtu je však transparentnosť platieb, prehľadnosť, ochrana súkromia v prípade, že máte externého účtovníka, ktorý vám spravuje doklady. Nemusí tak vidieť prehľad vašich súkromných financií a neustále sa pýtať, ktorá položka z vášho bankového výpisu sa viaže na súkromné platby a ktorá je, naopak, firemnou záležitosťou. Ak sa rozhodnete pre podnikateľský účet zadarmo, máte vyhrané. Získate správu vašich firemných peňazí bez poplatkov, prehľadne a bez zbytočného dokladovania.