Najväčšie výhody a nevýhody americkej hypotéky

0
1788

Americká hypotéka, čo to vôbec je? V čom sa líši od bežnej hypotéky a čo ich spája? A ako sa k nej na Slovensku dopracovať?

Viac o americkej hypotéke

Americká hypotéka je v podstate bezúčelový spotrebný úver. Je zaujímavá najmä v prípadoch, že potrebujeme väčší obnos peňazí a sme si istí schopnosťou ju poctivo splácať.

V podstate teda nejde o hypotéku ako takú, keďže s klasickou hypotékou má tá americká spoločné iba to, že pri nej tiež ručíme celou svojou nehnuteľnosťou.

Najčastejšie banky klientom odporučia americkú hypotéku, ak potrebujú úver na veci týkajúce sa nehnuteľnosti, na ktoré sa však bežná hypotéka nevzťahuje – na prístavbu, garáž, ale aj na refinancovanie už existujúceho úveru.

Výhody verzus nevýhody americkej hypotéky

Pre každého, kto zháňa peniaze na niečo iné, ako na kúpu nehnuteľnosti, môže byť americká hypotéka dobrou voľbou. Úroková sadzba je totiž v porovnaní s bežným bezúčelovým spotrebným úverom nižšia a tiež je možné si požičať vyšší obnos peňazí, ako pri bežnom úvere.

Má teda americká hypotéka aj nejaké mínusy?

Možno je to práve ručenie celou svojou nehnuteľnosťou, čo je pri tomto type bezúčelového úveru podmienkou. Nehnuteľnosť sa naviac musí nachádzať na území Slovenskej republiky, musí byť vo vašom vlastníctve, respektíve vo vlastníctve vašich rodinných príslušníkov a musí byť poistená. Poistné plnenie je následne prevedené na banku.

V prípade, ak sa omeškáte v splácaní a s bankou sa nedohodnete, reálne hrozí, že by ste o danú nehnuteľnosť mohli prísť.

Vybaviť si americkú hypotéku je tiež pomerne náročný administratívny proces, takže je sa treba pripraviť na vysoké poplatky, ktoré s tým všetkým súvisia. A keďže nejde o hypotéku v pravom slova zmysle, nemožno rátať ani s príspevkom od štátu.

Tak čo vy na to, stojí americká hypotéka a prípadné refinancovanie inej pôžičky cez ňu skutočne za to?