Nezanedbajte jarnú údržbu odkvapového systému

0
108
Nezanedbajte jarnú údržbu odkvapového systému
Nezanedbajte jarnú údržbu odkvapového systému

Jarná údržba odkvapového systému je dôležitá pre jeho optimálne fungovanie a prevenciu možných problémov. Po zime bývajú odkvapové systémy zanesené lístím, vetvičkami a inými nečistotami. Často sú tiež poškodené následkom zimných poveternostných podmienok. Nevykonanie údržby vedie k upchaniu odkvapových rúr, záchytných lievikov alebo poškodeniu celého systému, čo môže mať za následok prenikanie vody do stavby a vznik problémov s vlhkosťou.

Na čo slúži odkvapový systém

Odkvapový systém chráni dom pred vlhkosťou. Odvádza dažďovú vodu z domu a ochraňuje pred zatekaním a poškodením vlhkosťou. Vďaka dobre skonštruovanému odkvapovému systému sa predĺži životnosť strechy. Odkvapy zabránia hromadeniu vlhkosti okolo domu a znižujú tak riziko tvorby plesní. Moderné odkvapové systémy zlepšia vzhľad domu a zvýšia jeho hodnotu.

Dôležitosť údržby odkvapového systému

Počas zimy sa v odkvapoch a zvodoch hromadí lístie, konáre a iné nečistoty, ktoré bránia plynulému odtoku dažďovej vody. Ak sa odkvapový systém neudržuje, môže to viesť k rôznym problémom. Voda, ktorá sa nemôže odvádzať z odkvapov, pretečie cez steny a strechu domu, čo vedie k tvorbe plesní a hnilobe. Následkom býva aj poškodenie fasády domu. Voda sa začne hromadiť okolo základov domu a spôsobí ich eróziu. V stenách sa začnú tvoriť praskliny. Nebezpečná je pre odkvapy zima. Voda v zanesených odkvapoch zamrzne a roztiahne ich. Odkvapový systém sa poškodí.

Ako udržiavať odkvapový systém

Pravidelne čistite odkvapy. Odstraňujte z odkvapov lístie, konáre a iné nečistoty aspoň raz ročne, ideálne na jar.

  • Trimovanie stromov a kríkov v okolí domu môže zabrániť hromadeniu lístia a vetvičiek v odkvapovom systéme.
  • Uistite sa, že všetky zvary a spoje na odkvapoch a zvodoch sú tesné a nepretekajú. Ak sú odkvapy alebo zvody poškodené, opravte ich, prípadne vymeňte.
  • Používajte odkvapové striešky. Odkvapové striešky chránia odkvapový systém pred nahromadením nečistôt a zlepšujú jeho účinnosť.
  • Vyčistite sitká v zvodoch. Sitká v zvodoch zachytávajú hrubé nečistoty, ktoré by mohli upchať potrubie. Pravidelne ich vyberajte a čistite.
  • Nainštalujte ochranu proti vtákom. Vtáky si v odkvapoch a zvodoch radi stavajú hniezda, ktoré ich môžu upchať. Nainštalujte do odkvapového systému ochranu proti vtákom, aby ste im v tom zabránili.

Ak si nie ste istí, ako čistiť alebo opraviť odkvapový systém, obráťte sa na odborníka. Dodržiavaním týchto jednoduchých tipov na údržbu zabezpečíte, že váš odkvapový systém bude plne funkčný a ochráni váš dom v priebehu celého roka.

Autor: Gabriela Kudláčová