Zistite ako funguje termovízia či nočné videnie

0
1484

Vynálezy nám nielen uľahčujú každodenný život, ale môžu nám pomáhať aj pri zachraňovaní životov. A ľudia, ktorí ich vymysleli, by si zaslúžili pokojne aj Nobelovu cenu. Síce nejde o predmety každodenného použitia, no viete ako funguje nočné videnie a termovízia? Väčšina z vás ich istotne pozná z televíznych filmov či seriálov, kde bežne asistujú pri zachraňovaní ľudských životov. Na akom princípe teda fungujú tieto dve „hračky“?

Princíp fungovania nočného videnia

Digitálne nočné videnie istotne poznáte hlavne z akčných filmov s vojenskou tématikou. To sú tie binokuláre, čo majú vojaci na tvári a na zelenom pozadí vidia biele obrysy. Čo nočné videnie obsahuje, že dokáže premeniť tmu na obraz? Základom je objektív, ktorý zbiera infračervené žiarenie a aj svetlo a nezáleží na tom, či je prirodzené alebo umelé. Všetko, čo nazbiera, premení na signál, ktorý posiela do elektrooptického snímača a ten nastupuje do akcie. Tento snímač ma za úlohu premeniť signál na elektróny, ktoré ihneď putujú ďalej a po dopade na fosforovú obrazovku vám cez okuláre ukazujú, čo sa skrýva v tme. Najčastejšou otázkou býva, prečo je základnou farbou zelená. Odpoveď je jednoduchá, vedci zistili, že ľudské oko dokáže rozoznať najviac odtieňov práve zelenej farby. Záhada rozlúštená.

Princíp fungovania termovízie

termovízia 2Princíp termovízie funguje podobne ako nočné videnie – objektívom sa však nezbiera svetlo, ale iba infračervené žiarenie, ktoré sa potom zobrazuje na displeji podľa aktuálnej teploty pozorovaného objektu. Každá teplota má priradenú inú farbu, na spodnej časti displeja si môžete pozrieť aká teplota má akú farbu. Najteplejšie oblasti zobrazuje termovízia nabielo a tie najchladnejšie načierno. Preto, keď sledujete človeka, vidíte ho ako červenú škvrnu – nie je to najhorúcejší, ale ani najchladnejší objekt, ktorý dokáže termovízia zachytiť. Využíva sa hlavne pri pátraní po ľuďoch, odhaľovaní úniku tepla z domu a hľadaní ohniska požiaru.

 

FOTO: nightvision.sk