Ceny zeleniny a ovocia predávaného v obchodoch vyleteli za posledné roky strmo nahor a ich chuť tiež nie je najvýraznejšia. Alternatívou je dopestovať si vlastné plodiny, no ak chcete, aby vám vydržali do začiatku ďalšej sezóny, musíte ich vhodne uskladniť. Pivnica je teda nevyhnutnosťou a my vám poradíme, ako si ju môžete postaviť a ako vám s tým pomôže požičovňa stavebných strojov.
Pivnica pod domom či mimo domu?
V prvom rade si ujasnite, aké by mala mať pivnica rozmery. Šírka a dĺžka by mala byť dostatočná na uskladnenie všetkého, čo potrebujete, myslite však aj na dostatočnú výšku. Ideálna je taká výška, aby sa vám do pivnice zmestili štandardné vstupné dvere (cena za dvere na mieru je zbytočne vysoká). Takisto si premyslite, do akej výšky by mala pivnica vyčnievať ponad terén. Pri pivnici pod úrovňu terénu by ste mali ponechať aspoň 30 cm na zásyp zeminou, aby sa trávnik nad ňou uchytil a nevysychal. Čo sa týka materiálu, môžete použiť betón, stratené debnenie, prefrabrikáty ale aj tehly, prípadne celú prefabrikovanú pivnicu z laminátu či plastu.
Základom je výkop, nechajte ho na minibager a iné stavebné stroje
Stavbe pivnice by malo predchádzať vyhotovenie projektu. Po ňom nasledujú výkopové práce, vzhľadom na ich veľký objem odporúčame využiť stavebné stroje ako napr. minibager či bager. Ľudská sila je na také množstvo vykopanej zeminy jednoducho prikrátka.
Pri pôde s obsahom štrku nezabudnite steny vypažiť (spevniť) pomocou drevených dosiek, aby sa po pár dňoch vplyvom vyschnutia nezosunuli.
Nekupujte techniku, riešenie ponúka požičovňa stavebných strojov
Stavba pivnice svojpomocne vyžaduje investíciu v podobe niekoľkých mesiacov času. Investovať do techniky ani volať na pomoc stavebnú firmu však nemusíte, potrebnú techniku vám požičia požičovňa stavebných strojov.