Už na začiatok treba povedať, že mravce vo všeobecnosti uprednostňujú vlhké oblasti, ako je rámovanie alebo podlaha, ktorá môže byť mäkká až navlhnutá. Okrem toho patria medzi milovníkov sladkých jedál, a teda cukru, medu, pečiva, no nepohrdnú tiež sirupom či bielkovinami. Z tohto dôvodu je dôležité zbaviť sa všetkých zvyškov potravy v domácnosti a zároveň dbať na dôkladné skladovanie, ktoré je v tomto prípade alfou a omegou. Mravce sú skutočne veľmi drobné a na prvý pohľad ich nemusíte ani zahliadnuť. Do domácnosti sa vedia dostať skutočne akokoľvek, a to hlavne cez praskliny, povolené okenné rámy, ale tiež cez vchodové dvere, ktoré môžu byť uvoľnené.
Ako sa do bytu dostali mravce?
V prvom rade je potrebné vyhľadať netesnosti, rýchlo ich opraviť a vymeniť všetky vodou poškodené materiály. Na rozdiel od termitov, ktoré si prežierajú cestu novým alebo starým drevom, mravce sa predierajú iba drevom, ktoré už bolo poškodené vodou. Najúčinnejšou metódou kontroly zamorenia mravcami je použitie návnad na mravce, ktorých je dnes k dispozícii skutočne veľa. Umiestnite ich všade, kde ste zbadali mravce a čakajte. Pokiaľ však nevyriešite problém, a teda nezistíte, čo ich priťahuje do vášho domu a ako sa tam dostávajú – mali by ste pamätať na to, že v každej kolónii sa nachádza tisíce mravcov! A zlikvidovať takýto počet mravcov je skutočne náročné, ale nie nereálne.
Domček na mravce
Mravec faraón pochádza z Indie a vo veľkej miere obľubuje teplo. Znamená to, že sa usídľuje práve v interiéroch budov, domov i bytov, keďže vonku nie je schopný prežiť. Nástraha na mravce v tvare domčeku láka mravce, ktorí zanesú gél z pasce do mraveniska, a tak zlikvidujú celú kolóniu, vrátane kráľovnej. Nástraha navyše zabraňuje otráveniu detí a domácich zvierat a chráni návnadu pred dažďom.