5 tipov, ako vybrať USB kľúč

0
596
5 tipov, ako vybrať USB kľúč

Otázku, aký usb kľúč kúpiť, rieši z času na čas každý. USB flash disky dokážu preniesť a uložiť obrovské množstva dát. V porovnaní s pamäťovými kartami alebo externými diskami sú USB kľúč skladné a disponujú univerzálnym použitím. Poslúžia na prenos fotiek, filmov či rôznych dokumentov.

Ktoré kritéria sú kľúčové pri výbere USB kľúča?

Kapacita

Jednou z otázok, ktorú by ste mali mať pred kúpou zodpovedanú, je účel, na ktorý bude USB flash disk slúžiť. Od odpovede sa bude odvíjať potrebná kapacita zariadenia, pričom vždy pre istotu voľte o niečo väčšiu, ako je predpoklad. Bežným štandardom sú USB s kapacitou 64 GB, avšak tie najväčšie majú až niekoľko stoviek GB. Ak chcete mať na kľúči fotky, videá, filmy, hudbu i dokumenty, siahnite po kapacite aspoň 128 GB.

Prenosová rýchlosť

Najbežnejšie rozhrania USB kľúčov sú USB 2.0 a USB 3.0. Líšia sa od seba rýchlosťou prenosu. USB 2.0. je vhodný na občasné použitie a menší objem dát. Lepšou voľbou je USB 3.0., ktorý je schopný dosiahnuť niekoľkonásobok prenosovej rýchlosti USB 2.0. Výhodou týchto rozhraní je ich kompatibilita. Samozrejme, rýchlosť USB 3.0. je zachovaná iba v zásuvke pre USB 3.0.

Rozmery

Keďže USB kľúče slúžia na prenos dát, podstatné sú aj ich rozmery. Mnohí ich so sebou nosia napríklad v peňaženke. Rozmery sú dôležité aj pri používaní viacerých USB portov blízko seba – ak je USB flash disk príliš veľký, môže znemožniť použitie ďalšieho USB portu.

Bezpečnosť

Pokiaľ chcete na USB kľúči uchovávať filmy či fotky, šifrovanie a ochrana uložených dát sú pre vás viac-menej nepodstatné. Iný prípad je, ak na kľúči máte citlivé firemné údaje, ktoré by mohli byť v prípade straty zneužité. Vtedy jednoznačne voľte USB kľúč s možnosťou ochrany a šifrovania uložených dát.

Dizajn

Dizajn nie je len o tvare, farbe či materiáli USB kľúča, ale ovplyvňuje aj jeho životnosť a funkčnosť. Napríklad kryt na USB konektore má praktický význam, pretože ho chráni. Pogumované a kovové materiály disponujú zasa dlhšou životnosťou ako obyčajné plastové.