Plast vs. hliník: aké sú medzi nimi rozdiely?

0
1178
https://casopishome.sk/plast-vs-hlinik-ake-su-medzi-nimi-rozdiely/

V predchádzajúcom článku sme začali rozoberať jednotlivé rozdiely a výhody spolu s nevýhodami medzi plastovými a hliníkovými oknami. Prvá časť sa zamerala na výdrž, energetickú efektívnosť a bezpečnosť. V druhej časti sa pozrieme na zvukovú izoláciu a estetické rozdiely.

Zvuková izolácia

Jednou z výhod plastových okien oproti hliníku je to, že majú tendenciu ponúkať o niečo lepšiu zvukovú izoláciu. To však neznamená, že hliníkové okná nemajú zvukovú izoláciu, ale plastové okná pri blokovaní vonkajšieho hluku mierne zvíťazia.

Je však potrebné poznamenať, že veľká časť zvukovej izolácie pochádza zo samotného zasklenia, nielen z rámu. Ak sa rozhodnete pre vysoko kvalitné dvojité zasklenie, váš domov by mal zostať relatívne tichý. Trojité zasklenie ešte viac zlepšuje schopnosť okien blokovať zvuk.

Ak žijete vo veľmi hlučnej oblasti, plastové okná môže byť výhodnou voľbou, ale pre väčšinu majiteľov domov je rozdiel v zvukovej izolácii medzi týmito dvoma materiálmi dostatočne zanedbateľný, takže pri výbere medzi nimi nehrá veľký faktor.

Estetické rozdiely

Jedným z dôvodov nárastu popularity hliníkových okien v posledných rokoch je elegantný štýl, ktorý ponúkajú. Hliníkové okenné rámy môžu byť omnoho tenšie ako u plastových okien, čo im dáva čistý, minimálny vzhľad, ktorý je v moderných domácnostiach veľmi obľúbený. Ďalšou výhodou tenkých okenných rámov je to, že zlepšujú výhľady z okna, takže ak máte pred domovom nádherný výhľad, možno oceníte viac hliníkové rámy.

Za zmienku tiež stojí, že napriek svojim tenkým rámom je hliník dostatočne robustný na umiestnenie veľkých sklenených tabúľ. To znamená, že ak máte veľký otvor, nemusí sa od vás vyžadovať, aby ste ho rozdelili do viacerých tabúľ. To znamená lepší výhľad a prirodzenejšie svetlo, ktoré vám umožní vstúpiť do vášho domu.

Vlastnosti hliníkových okien:

  • elegantný štýl,
  • minimalistické,
  • prirodzenejšie svetlo.

Plastové okná majú tak trochu povesť kvôli tomu, že sú objemné a nevzhľadné. Plastový vzhľad nie je zvlášť príťažlivý pre majiteľov domov, ktorí chcú pre svoj majetok niečo viac jedinečného.

Biely plast má tendenciu byť relatívne lacný, a preto je to najbežnejšia farba, ktorá sa vyskytuje. U hliníkových okien a pre hliníkové vchodové dvere cena je tak o niečo vyššia. K dispozícii sú však aj iné farby, ak si chcete zvoliť niečo neobvyklé. Môžete tiež získať drevené efekty okenných rámov.

Vlastnosti plastových okien:

  • rôzne farby a povrchové úpravy,
  • plastický vzhľad,
  • dobrá hodnota.

Hliník ponúka tiež veľa rôznych povrchových úprav. Hliníkové okná, ako aj hliníkové dvere majú povrch upravený práškovou farbou, ktorá zvyšuje ich trvanlivosť a štýlový vzhľad. Tento práškový povlak je k dispozícii v širokej škále farieb.

Čo by ste si mali vybrať?

Hliník verzus plast nie je jednoznačná voľba. Všetko závisí od vašich osobných preferencií, vášho rozpočtu a faktorov, ktoré sú pre vás dôležité. Každý máme iné preferencie. A keďže výber medzi plastom a hliníkom závisí od viacerých faktorov, najmä na tepelnej účinnosti a bezpečnosti, nie je to také jednoduché, ako povedať, že jeden materiál je lepší ako druhý.

 

dalšie rozdiely nájdete na

Plast vs. hliník: aké sú medzi nimi rozdiely?