Ako zabezpečiť, aby pneumatiky vydržali dlhšie

0
1370
Ako zabezpečiť, aby pneumatiky vydržali dlhšie

Pneumatiky sú významnou investíciou. Nielen kvôli vysokej cene, ale aj preto, že sú veľmi dôležité pre vašu bezpečnosť, ako aj pre bezpečnosť vašich cestujúcich. Pri kúpe nových pneumatík je dôležité, aby ste pre svoje konkrétne vozidlo získali tie správne pneumatiky. Uistite sa, že sú to kvalitné pneumatiky, a nechajte ich namontovať skúseným a renomovaným predajcom pneumatík.

Pri správnom skladovaní a úprave by vaše zimné pneumatiky mohli vydržať až 10 rokov od dátumu výroby. Ak si kúpite nepoužité pneumatiky, ktoré majú štyri roky, stále z nich dostanete šesť rokov, ak budete brať údržbu svojich pneumatík vážne. Pokračujte v čítaní a zistite, ako môže vaša pneumatika vydržať dlhšie.

Sledujte tlak pneumatík mesačne 

Urobte najjednoduchší krok na predĺženie životnosti pneumatiky: Udržujte správny tlak vzduchu. Nesprávny tlak vzduchu môže spôsobiť pomalú manipuláciu, zväčšiť brzdnú dráhu, zvýšiť opotrebenie a zvýšiť riziko výbuchu. Zmeny tlaku v pneumatikách sledujte každý mesiac.

Otočte svoje pneumatiky každých 8000 km 

Vo väčšine áut riadi vozidlo naraz iba jedno alebo dve kolesá. To môže spôsobiť nerovnomerné opotrebovanie pneumatík. Napríklad na vozidlách s pohonom predných kolies sa rýchlejšie opotrebujú predné pneumatiky. U vozidiel s pohonom zadných kolies sú to zas zadné pneumatiky.

Aj vozidlá s pohonom všetkých kolies vidia nerovnomerné opotrebenie, pretože väčšina posunie pohon z jedného kolesa na druhé. Technik otáča vaše pneumatiky tak, že ich posunie do rôznych pozícií kolies na vozidle. To pre hliníkové disky a pneumatiky na hnacích kolesách znamená oddych a znižuje opotrebenie. Rotácia predlžuje životnosť pneumatík. Urobte to každých 8000 km.

Vyrovnajte kolesá

Rotácia pneumatík je skvelý čas na vyváženie vašich kolies. Každá pneumatika a koleso majú v sebe ťažké miesto. Žiadna z nich nie je dokonalá, aj keď sú úplne nové. Rozdiel je malý, meraný v jednej štvrtine až polovici uncí. Tento malý rozdiel však môže spôsobiť vibrácie a nerovnomerného opotrebovania pneumatík.

Váš mechanik dokáže vyvažovať každé koleso pomocou špeciálneho stroja a malých hmotností. Keď sa pneumatika opotrebuje, možno bude potrebné túto hmotu presunúť, alebo zmeniť. Je to rýchly a ľahký proces, ktorý stojí oveľa menej ako nová pneumatika. Počas rotácie skontrolujte a upravte vyváženie pneumatík.

Skontrolujte svoje zarovnanie dvakrát ročne

Ak vaše vozidlo aktívne ťahá, alebo unáša do jednej strany, poprípade volant vibruje, alebo trasie, môže mať problém s vyrovnaním. Ale vaše auto môže stále jazdiť dobre a stále môže byť vyrovnané. Keď narazíte na bariéru parkoviska, narazíte na výmoľ, alebo narazíte na obrubník, niečo doplatí na to vaše zarovnanie. Najmenšia nevyrovnaná poloha môže znížiť spotrebu paliva a zvýšiť opotrebenie behúňa. Mechanik však môže upraviť zarovnanie vášho vozidla.

Vezmite si svoje vozidlo na kontrolu každých šesť mesiacov. Alebo kedykoľvek si myslíte, že niečo nie je v poriadku. Malá údržba vám môže pomôcť ušetriť veľa peňazí.

Postupujte podľa týchto jednoduchých a lacných tipov na údržbu pneumatík a môžete predĺžiť ich životnosť. Nemusíte tak kupovať pravidelne najlacnejšie pneumatiky, aby ste nahradili svoje opotrebované pneumatiky. Zlepšíte tiež počet najazdených kilometrov, predĺžite životnosť automobilu a zaistíte bezpečnejšiu jazdu. Môžete začať okamžite. Skontrolujte tlak v pneumatikách. Nie je to ťažké a možno ušetríte nejaké peniaze.