Na čo si dávať pozor pri výbere kuchynskej linky?

0
878
Na čo si dávať pozor pri výbere kuchynskej linky?

Kuchyňa je centrum domova, preto nám tak veľmi záleží na jej dizajne a praktickej stránke. A keďže kuchynskú linku si nevyberáme rok čo rok, ale nám slúži, pokým sa vyslovene nezoderie, pri jej kúpe hľadíme na viacero faktorov.

Každá kuchynská linka má svoje pre a proti

V kuchyni sa často nezvŕtajú len dámy, a tak nie je nič výnimočné, ak si o jej dizajne dovolia zapolemizovať v domácnosti už aj páni. Žena by sa spýtala, čo je viac sexi ako chlap, čo doma varí? O to lepšie, ak sa to dá aj zjesť a následne si po sebe uprace. V dobre riešenej kuchyni to ale problém nebude. Ako ju teda navrhnúť správne? Väčšina z nás sa na problém pozerá hlavne z finančného hľadiska. Isteže, v prípade malej kuchyne neváhame a doprajeme si hoci aj drahšiu kuchynskú linku, čo ale v prípade, že nám osud doprial vysnívanú veľkú kuchyňu? Dopriať jej linku na mieru alebo sa radšej zamerať na sektorové kuchynské linky?Každá kuchynská linka má svoje pre a proti

Nech sa rozhodneme akokoľvek, hľaďme aj na praktickú stránku kuchýň. Čo je lepšie, ako keď sa dvierka a zásuvky samy a potichu zatvárajú? Keď nemusíme čistiť úchyty či na kuchynskej linke nevidno každý odtlačok prsta či šmuhy od jedla? Pri výbere kuchynskej linky  sa zamerajme aj na naše kuchárske zvyklosti. Je nám lepšie pri zvŕtaní sa v kuchyni otvárať zásuvky alebo radšej skrinky? A čo skladovanie kuchynských pomôcok? Niekto si na prehľadnosti potrpí a neznesie, keď je všetko náčinie hodené do jednej hlbokej zásuvky a potom v nej všetko večnosť hľadá… Organizéry a úložné koše sú neoceniteľnou pomôckou každého pedanta.

A potom sú tu ešte typy dvierok. Čím ozdobnejšie dvierka, tým zložitejšia údržba, ale zároveň tým špecifickejší dizajn. Sklenené dvierka kuchyňu rozjasnia, prevzdušnia, no v takýchto skrinkách treba udržiavať poriadok, keďže to, čo je v nich, je každému na očiach. A na záver farba kuchynskej linky. Moderné sú dekory dreva, no rovnako tak farebné kuchyne či kombinácie vzoru dreva a farby. Nadčasové sú najmä biele či sivé kuchyne, no v súčasnosti sa fantázii medze nekladú a taká modrá, čierna či zelená dokážu očariť. Tu je ale otázne, či sa nám takáto moderná kuchynská linka bude páčiť aj o pár rokov a či sa dokáže prispôsobiť domácnosti, aj keď niekoľkokrát zmeníme jej štýl a farby.

Aké sú výhody sektorových kuchynských liniek a kuchýň vyrobených na mieru?

Ak poznáte skúseného stolára alebo spoľahlivé kuchynské štúdio, potom jednoznačne vyhráva kuchyňa na mieru. Zakreslíte si typ skriniek, rozmery a všelijaké vychytávky, ktoré bežne dostupné kuchyne nemajú. V opačnom prípade ale rátajte s tým, že výroba kuchyne na mieru je často cenovo nevýhodná, nehovoriac o tom, že na výrobu takejto kuchyne budete čakať trochu dlhšie. Výhodou ale je, že vám ju stolár príde osobne zložiť a že bude prepracovaná do posledného detailu. Hand made je vždy originál.Sektorové kuchyne

Sektorové kuchyne sú ihneď dostupné podľa toho, či ich má výrobca/predajca skladom. Vďaka širokému výberu farieb nebudete mať problém vybrať si z jednej značky kuchyne preferovaný typ dvierok, úchytov a pod. Obmedzenia vás nečakajú ani v prípade rozmerov skriniek, čo sa šírky alebo ich výšky týka, a tak nie je problém mať vďaka sektorovému nábytku kuchyňu zariadenú na mieru. Stačí mať v ruke meter a vedieť dobre počítať, a kuchyňu si dokonale navrhnete čo do výšky, tak i do šírky a presne s takým úložným priestorom, aký potrebujete. Napokon zistíte, že to, čo ušetríte pri nákupe sektorovej kuchyne, môžete minúť na ostatné nákupy – drez, batériu, pracovnú dosku či obklady. A potom šup do varenia! Zaiste vás v kuchyni navrhnutej na mieru začne viac baviť.