Zuby sú potrebnou súčasťou tráviacej sústavy, no okrem jedenia sú dôležité aj pri rozprávaní či celkovom vzhľade našej tváre. Preto je nevyhnutné sa o naše zuby náležite starať. Podstatný nie je len čas strávený samotným umývaním zubov, ale aj správne zvolená technika ich čistenia. Ako často, ako dlho a aký postup teda zvoliť?
Vždy po konzumácii jedál či nápojov sa našim zubom mení pH, čo v preklade znamená, že je ich sklovina mäkšia. Práve preto je najsprávnejšie čistenie zubov hneď ráno pred jedlom aby sme si sklovinu, ktorá nás chráni pred zubným kazom, nepoškodili. Ak už si však chceme umývať zuby hneď po jedle, je vhodné nejaký čas počkať, kým sa dostane pH na správnu hodnotu. Po konzumácii nie je tiež na škodu si vypláchnuť ústa čistou vodou.
Koľko času venovať umývaniu?
Stomatológia Aupark má v tejto problematike jasno. Mnohí ľudia si myslia, že dlhé čistenie zubov je cestou ku kvalitnejšiemu umytiu, no v skutočnosti záleží viac na správnej technike umývania. Neexistuje preto určený čas na správne čistenie zubov. Najprínosnejšie je poznať správny postup, pri ktorom vám bude stačiť umývať si zuby dvakrát denne – ideálne ráno a večer. Umývanie zubov pred spaním je zásadné pre ochranu pred zubným kazom. Počas spánku je tvorba slín, ktoré pôsobia ako prirodzená dezinfekcia úst, veľmi obmedzená. Ak teda necháme zuby neočistené a pôjdeme spať zvyšujeme tak riziko vzniku zubného kazu.
Základom je správny postup
Zubnou pastou nie je nutné plytvať, preto postačí množstvo zodpovedajúce cca veľkosti hrášku. Kefku je vhodné voliť s takou tvrdosťou, ktorá nebude dráždiť naše ďasná. Stomatológia Aupark vám s výberom tej správnej ochotne poradí. Závisí však aj na pravidelnej výmene spravidla raz za tri mesiace. Ak máme vybranú správnu kefku, začneme krúživými pohybmi čistiť zuby. Dbajte aj na to aby ste si umyli aj priestory medzi ďasnami a zubami. Tento istý postup opakujte pri všetkých zuboch, no rozdiel je v tom, že predné zuby čistíme z hornej do dolnej časti a zadné zuby zasa z prednej do zadnej časti. Nezabúdajte aj na umývanie jazyka, na ktorom sa drží množstvo baktérií. Nakoniec si zuby opláchneme tak ako celé ústa vodou, pričom opláchneme i kefku. Po prejdení zubov jazykom by mala byť sklovina hladká.