Láska na prvý dotyk. Ako vybrať kľučku na dvere

0
754
Láska na prvý dotyk. Ako vybrať kľučku na dvere

Dvere sú vstupnou bránou do domu alebo do izby. Denne nimi prechádzate, zatvárate ich a otvárate. Pri manipulovaní s dverami sa môžete zamilovať na prvý dotyk vďaka kvalitnej kľučke. Na druhej strane vás samotná kľučka môže dokonale sklamať po funkčnej i estetickej stránke.

Kam s kľučkou

Pred samotným vyhľadávaním vhodnej kľučky je dôležité si uvedomiť, kde bude kľučka na dvere namontovaná. Iné kľučky sa hodia do interiéru, iné do exteriéru, špeciálne kľučky sa vyrábajú na plastové dvere alebo na dvere zo skla. Podľa umiestnenia kľučky následne vyberajte jej dizajn, materiál a mieru bezpečnosti. Kľučka by nemalo byť päsťou na oko, a preto sa zamerajte na vzhľadovú kompatibilitu dverí a kovania. Našťastie nie je dnes problém nájsť v špecializovaných obchodoch rôzne modely a dizajnérske vychytávky. Napríklad v interiéry na tmavších dverách veľmi dobre vyzerajú čierne kľučky na dvere. Nestráňte sa rôznym atypickým modelom kľučiek v moderných domoch. Na starších domoch sa dobre vynímajú oblé hrany kovania.

Materiály a bezpečnosť

kľučku na dverePodľa umiestnenia kľučky v interiéry alebo exteriéry sa zamerajte na spracovanie kľučky. Povrchové úpravy kľučiek nie sú dôležité len z estetického hľadiska. K exteriérovým dverám vyberajte kľučky vyrobené z bronzu, niklu, hliníka alebo nerezovej ocele. Špeciálne bezpečnostné kľučky sú vyrábané v rôznych triedach bezpečnosti. Trieda bezpečnosti musí byť kompatibilná s triedou bezpečnosti samotných dverí a zámku. Z hľadiska vyššej bezpečnosti je lepšie vsadiť na kľučky, ktoré sú z vonkajšej strany opatrené guľou.

Na čo sa často zabúda

Veľa ľudí pri výbere kľučky na dvere zabúda preveriť prevedenie dverí. Podľa tohto parametra musíte vyberať orientáciu kľučky. Zmiasť vás môžu aj výrazy ako rozetové kovanie a štítkové kovanie. Štítkové kovanie znamená kovanie skladajúce sa z jedného kusa. Pri tomto type kovania je dôležité poznať vzdialenosť medzi osou kľučky a osou otáčania kľúča tzv. rozteč. Rozetové kovanie je delené na dve časti. Jednu časť tvorí kľučka a druhú otvor na zámok. Ak máte kúpený zámok, zamerajte sa taktiež na otvor pre vložku. Niektoré dvere môžu mať nadštandardnú hrúbku, a preto je dobré si overiť dĺžku spojovacích skrutiek ku kovaniu. V neposlednom rade sa snažte o zosúladenie dizajnu a farby kľučky s ostatnými dverovými doplnkami (kukátko, klopadlo, menovka).