Zlato a kuriozity s ním súvisiace

0
1447

Možno si myslíte, že nič nové či nečakané sa o zlate nemôžete dozvedieť. Veď zlato a šperky z neho zbožňujete dlhé roky, či už ide o zlaté náramky alebo prstene s drahým kameňom, skrátka všetko podstatné o zlate už viete.

Skutočne ste presvedčení o tom, že Vás žiadna kuriozita súvisiaca so zlatom nezaskočí? Čítajte ďalej a nechajte sa prekvapiť…

Zlaté kuriozity

Vedeli ste, že…

– Doposiaľ bolo vyťažených asi 175 tisíc ton, t.j. 21 metrov kubických zlata. Keď zvážime, že ide o obdobie od počiatku civilizácie a vyťažené zlato by sa v tvare kocky zmestilo celé pod Eiffelovu vežu, nie je to až tak veľa, nemyslíte?

– Keby sme zasa všetko zlato spojili do nite hrubej päť mikrónov, mohli by sme ním zemeguľu obtočiť až 11,2-miliónkrát. Fúha, len si predstavte, koľko by z toho bolo zlatých náramkov.

– Bod varu zlata je až 2 856 stupňov a teplota topenia zlata je 1 064 stupňov Celzia.

– Ak by ste sa dali na hľadanie zlata, pripravte si pevné nervy. Je totiž pravdepodobnejšie, že narazíte na cenný diamant, než na malý kúsok zlata (rozumej asi 30 gramov). Aspoň už je jasnejšie, prečo je zlato také cenné.

– Zlatá horúčka, kto by o nej nepočul? Vedeli ste však, že jej súčasťou bolo viac než 40-tisíc baníkov, ktorí sa v Kalifornii svojho času snažili zlepšiť svoje životy? Len veľmi málo z nich však malo skutočné šťastie, a teda našli zlato, vďaka ktorému aj zbohatli.

– Možno by sa oplatilo skúsiť šťastie pod morom, presnejšie v hlbinách oceánov. Odhaduje sa, že svetové oceány obsahujú až 15 tisíc ton zlata. Len je k nemu, v tej hĺbke, zrejme dosť obmedzený prístup. J

Najväčšia zlatá minca na svete

Niekto možno tuší, ďalších to naopak prekvapí, že najväčšia zlatá minca, aká kedy bola vyrobená, uzrela svetlo sveta a verejnosť sa s ňou zoznámila v roku  2012 v austrálskom Perthe. Prvenstvo si vyslúžila právom, vážila totiž jednu tonu a jej priemer bol úctyhodných 80 centimetrov. To prekonalo predchádzajúci rekord z roku 2007, kedy svet spoznal mincu o priemere  53 centimetrov.

Takúto cennú mincu by zrejme túžil vlastniť nejeden z nás, no asi sa budeme musieť uspokojiť so zlatom nižšej hmotnosti. Náušnice, retiazka či zlaté náramky darované z lásky však potešia bez ohľadu na ich váhu, súhlasíte?

Autorské právo: domenicogelermo / 123RF Reklamní fotografie