Zimné pneumatiky sú základ bezpečnej jazdy

0
1502

Vedeli ste, že približne tretina vodičov jazdí celoročne na letných pneumatikách? Väčšina z nich sa obhajuje tým, že jazdí „len“ v meste, respektíve cez zimu jazdia minimálne, a práve preto nepotrebujú zimné pneumatiky. A to dokonca porušujú zákon! Viete, aké sú vlastnosti zimných pneu a prečo by ste si pri ich výbere mali dať záležať?

Zimné pneumatiky viete rozoznať ihneď!

Už na prvý pohľad si môžete všimnúť, že zimná pneumatika má viacero zárezov. Každá drážka obsahuje jemné vlnkovité zárezy, ktoré odvádzajú sneh aj vodu. Taktiež je na nich uvedený nápis „M+S“, prípadne symbol snehovej bločky na boku pneumatiky, vďaka čomu dokážete jednoznačne určiť, že ide o zimnú pneumatiku.

Letné pneumatiky počas zimy? Určite nie!

Zimné pneu majú vďaka špeciálnej zmesi, z ktorej sú vyrobené, väčšiu stabilitu na vlhkom povrchu, lepšie odolávajú aquaplaningu a dokonca aj na suchom povrchu majú približne o 30% kratšiu brzdnú dráhu v porovnaní s letnými pneumatikami. Všetky výhody zimných pneu však platia pri teplote, ktorá je nižšia ako 7 stupňov Celzia, takže na tento fakt netreba zabúdať. Použitie letných pneu počas zimy sa v žiadnom prípade neodporúča, a to aj vtedy, ak je povrch vozovky suchý. Pri nízkych teplotách materiál letných pneumatík tvrdne a stráca vlastnosti, ktoré poskytujú výhody pri vyšších teplotách.

Dezén

Čo sa týka hĺbky dezénu zimných pneumatík, tá by nemala klesnúť pod 4 milimetre. Pri nižšej hĺbke stráca pneumatika svoje vlastnosti na snehovej pokrývke a vy máte vyššiu šancu dostať nebezpečný šmyk! Okrem toho by bola jazda na snehu nepohodlná a po čase by zimné pneumatiky stratili všetky svoje vlastnosti. Práve z tohto dôvodu sa odporúča prezúvať pneumatiky približne raz za 5 rokov, no u každého je to individuálne. Ak aj vy rozmýšľate o kúpe nových pneu, e-shop www.pneumatiky.sk ponúka najlacnejšie pneumatiky, ktoré vás zaujmú nielen vďaka výhodnej cene, ale aj kvôli mimoriadnym vlastnostiam ako je spoľahlivosť, znížená hlučnosť, maximálna bezpečnosť a stabilita.