Vzduchovky Slavia – česká legenda

0
3026

Keď niekto povie „vzduchovka Slavia“, každému milovníkovi zbraní sa v hrudi niečo pohne. Vzduchovky Slavia sú legendou, láskou, miláčikom, akousi partnerkou. Áno, až toľko pre mnohých znamenajú. Aj keď sú tu už dlhé roky, stále sa nájdu tí, ktorí o ich histórii mnoho nevedia. Práve vďaka tomuto článku sa však všetko podstatné dozviete. Ba čo viac, pre niektorých z nás pôjde o nostalgický návrat do minulosti.

História

Predchodcom týchto známych vzduchoviek boli vzduchové zbrane s názvom Stella. Tie vyrábal podnik Amati Kraslice, no v roku 1954 ich prebrala Česká zbrojovka nachádzajúca sa v Uherskom Brode. Zmenila ich meno na nové – Slavia – a tak vznikla legenda českej výroby vzduchových zbraní. Česká zbrojovka si zakladala na kvalite a práve jej venovali väčšinu svojej energie. A vyplatilo sa! S kvalitou prišla aj spokojnosť milovníkov zbraní, chýry o týchto vzduchovkách sa pomaly roznášali a o niekoľko rokov už bola Slavia pojmom vo svete zbraní. Bonusom bola rozhodne aj ich cenová dostupnosť.

Modely

Ako sme už spomínali, väčšina vzduchoviek Slavia mala za predchodcu vzduchové zbrane Stella. Spoločným znakom všetkých modelov je ich dizajn, vďaka ktorému mnohí spoznajú tieto zbrane už na prvý pohľad. Medzi tie najlegendárnejšie patria:

  • Slavia 603

Model s najnižším číslom sa vyrábal v období od roku 1956 do roku 1959 a bolo vyrobených viac ako 26 000 kusov. Išlo o vzduchovku, ktorá mala nahradiť nevyhovujúce modely rady Stella, konkrétne modely 519, 522 a 523. Slavia 603 oproti konkurencii predsa len zaostávala, a tak z nej vďaka modernejšej rekonštrukcii vznikol model Slavia 620.

  • Slavia 608

Skoro 40 000 kusov modelu Slavia 608 hovorilo o rastúcej popularite značky. Táto vzduchová zbraň bola vyrábaná v obdobiach od roku 1955 až po rok 1962. Išlo o akúsi „detskú hračku“, ktorú mohli používať aj mladší nadšenci. Práve vďaka tomuto modelu sa mnohí z nás zoznámili so zbraňami.

  • Slavia 612

Celkovo 14 rokov výroby sa postaralo o 170 000 vyrobených kusov a o to, že vzduchovky Slavia už boli naozajstným pojmom. Bola jednoduchou zalamovacou zbraňou, ktorá vystreľovala broky s menšou rýchlosťou. Najmä preto bola odkázaná na kvalitu náboja. Neskôr sa 612 upravila na model 614 a začala sa vyvážať aj za hranice.

  • Slavia 618

Vzduchovka Slavia 618 je najvyrábanejším modelom s celkovým počtom 1 610 000 kusov za 22 rokov (1955-1977). Výrobcovia si opäť vzali za základ modely Stella. Vyrábala sa ako s hladkou hlavňou, tak aj drážkovanou a o jej obľube svedčí aj to, že bola v priebehu rokov upravovaná tak, aby neustále ponúkala záujemcom špičkovú kvalitu. Vznikli z nej modely Slavia 617 R, Slavia 619 či Slavia 622.

  • Slavia 620

Druhý najpopulárnejší model, Slavia 620, vznikol spojením dvoch rozličných modelov vzduchových zbraní. Medzi jeho charakteristiky by sme mohli zaradiť napríklad radiálny uzáver vzduchového valca. Slavia 620 bola približne do roku 1965 naozaj významnou súčasťou výroby Českej zbrojovky, no neskôr ju nahradil model Slavia 630.

  • Slavia 631

V súčasnosti stále obľúbený model Slavia 631 je určený k športovej streľbe, ale aj k odstrelu škodcov. Ide o zalamovaciu vzduchovú zbraň s mieridlami, ktoré sa dajú nastaviť ako horizontálne, tak aj vertikálne.

Vzduchovky sú v našich končinách stále veľmi populárne a rozhodne za to môžeme vďačiť Českej zbrojovke a modelom Slavia. Ak si chcete aj Vy zaspomínať a priniesť domov kúsok nostalgie, odborníci z AFG.sk Vám s radosťou poradia.