Vyberáme freestyle kolobežku: Podľa čoho sa rozhodnúť?

0
1839

Kolobežka je fenomén, ktorý sa teší čoraz väčšej obľube. Nie je však kolobežka ako kolobežka. Špecifickou skupinkou sú freestyle kolobežky, ktorých vlastnosti, a teda i kvalitu ovplyvňuje mnoho faktorov. Viete, podľa čoho vybrať tú správnu?

Vyberte si kolobežku pre seba

Dôležité je rozlišovať, pre koho je kolobežka určená. Kolobežky pre začiatočníkov, ako aj detské kolobežky bývajú ekonomickejšie než kolobežky pre pokročilých jazdcov, čo ovplyvňuje konečnú cenu kolobežky a aj jej možnosti. Vždy je preto potrebné prispôsobiť svoju jazdu verzii kolobežky, ako aj povrchu, po ktorom kolobežkujeme.

V prípade, že uvažujete o svojej prvej freestyle kolobežke, zvážte svoje jazdné kvality, nech vy „stíhate“ kolobežke a tiež ona vám. Vždy zvažujte aj terén, na ktorom sa plánujete s kolobežkou pohybovať. Je rozdiel v jazdení po parku, po mestských cestách či na cyklistických chodníkoch.

Na veľkosti kolobežky záleží

To, na čom pri freestyle kolobežkách najviac záleží, je jej veľkosť.

Výber dosky či riadidiel je samostatná kapitola, avšak úplne najviac ovplyvňuje výber kolobežky jej veľkosť. V prípade, že neodhadnete tú správnu, hrozí, že vám bude kolobežka príliš malá alebo priveľká. Preto si všímajte výšku riadidiel, pravdaže všetko s ohľadom na každého osobné preferencie. Dosť pomôže, ak si vyberiete kolobežku podľa toho, aby vám vrch riadidiel siahal zhruba po pás. Platí, že vhodnú výšku kolobežky zistíte, keď k výške riadidiel prirátate asi 15 centimetrov.

Rada nad zlato: Nikdy nevyberajte vyššiu kolobežku s tým, že do nej dorastiete. Na kolobežke, ktorá sa ťažko ovláda, sa jazdí dosť zle, takže reálne hrozia aj nehody.

Veľmi dôležité je vyskúšať si zajazdiť ešte pred kúpou, nech viete, ako sa vám na nej stojí, či ju viete dobre ovládať, či na všetko podstatné dosiahnete a dovidíte. Ak je všetko v poriadku a vy si jazdu bez komplikácií užijete, zdá sa, že ste našli tú správnu kolobežku v ideálnej výške.