Doprajte svojim miláčikom to najlepšie a kŕmte ich BARF stravou

0
1083

Strava nie je dôležitá len pre nás ľudí, ale aj pre našich domácich miláčikov. Práve od nej totiž vo veľkej miere závisí naše zdravie a to, ako sa budeme cítiť. Ak vám váš pes alebo mačka nie je ľahostajný, doprajte mu to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii.

Čo je to vlastne tá BARF strava?

Možno ste o nej ešte nikdy nepočuli, no to neznamená, že nie je obľúbená a využívaná. Ide o najprirodzenejšiu formu stravy, ktorú dokáže pes ľahko stráviť. Okrem toho, že má pre telo zvieraťa pozitívne účinky, pokojne ju môžeme označiť aj za najchutnejšiu formu potravy. Kŕmenie granulami sa vďaka barf strave dostáva do úzadia a má to niekoľko dôvodov.  Tým hlavným je, že chovatelia vnímajú zloženie granúl, ktoré sú väčšinou plné chémie, čo má negatívny vplyv na zdravie. Svedčia o tom  problémy domácich miláčikov po celom svete, ktoré už majitelia nedokážu zvládať.

Množstvo psov a mačiek začalo mať oslabenú imunitu, trpia ochoreniami obličiek, rakovinou alebo kožnými ochoreniami. Väčšina z nich sú spôsobené práve nekvalitou krmiva, ktoré ľudia svojim zvieratám dávajú. Recept na zdravie je pritom veľmi jednoduchý a nazývame ho barfovanie. Krmivo pre psov, ktoré je vyrábané barf metódou je bez umelých látok, so správnym pomerom mäsa a kostí, bez rôznych zŕn a lepku. Ak k tomu pridáme zeleninu ako prílohu, váš miláčik dostane v miske to najlepšie na fungovanie celého organizmu.

Ako začať s barf stravou?

Ak ste sa rozhodli, že zabudnete na klasické granule a začnete s barfovaním, na začiatok by ste si mali vypočítať kŕmnu dávku podľa konkrétnych tabuliek. Účinky barf stravy je možné na psovi alebo mačke vidieť po pár týždňoch a ak to bude potrebné, jedálniček jednoducho upravte. V prípade, že sa vám bude zdať, že pes priberá viac, ako by mal, stačí z dávky odobrať. Naopak, ak by náhodou nejaké to kilo stratil, stačí dávku zvýšiť alebo pridať tučnejšie mäso pre psa. V tomto prípade sa nemusíte tabuliek držať úplne striktne, ale sú dobrým odrazovým mostíkom ako začať s barfom. Pomer mäsa, kostí a príloh by mal byť vo všeobecnosti 60%-20%-20%, no samozrejme to závisí od konkrétneho jedinca. Výhodou je, že BARF jedálniček je flexibilný a dá sa pohodlne prispôsobovať nielen podľa váhy, ale aj veku, plemena či zdravotných problémov psa.

Ak sa pýtate, kde kupovať mäso pre psa, tak je to veľmi jednoduché. Základným pravidlom je kupovať ho z overeného zdroja a to najlepšie z e-shopu zameraného na krmivá pre domácich miláčikov. Riešením je aj kúpa mäsa v klasických potravinách alebo mäsiarstvach, no cenovo to nebude tak výhodné. S barfovaním sa určite neoplatí čakať, pretože zdravie zvieraťa je potrebné zlepšiť už dnes.