Výchova dieťaťa nie je ani zďaleka jednoduchá

0
915

Všetko sa časom mení, na to sme už prišli asi všetci, no ak ste si aj Vy všimli, že ani deti už nie sú také, ako pred pár rokmi nie ste ďaleko od pravdy.

Vychovávať dieťa dnes nie je vôbec jednoduché. To nebolo asi nikdy, no dnes sme pod tlakom okolia viac ako inokedy. Po ruke máme množstvo literatúry, ktoré sľubuje zaručené rady aj zúfalým rodičom, ktorým sa výchova ratolesti akosi vymyká spod kontroly. Aj v knihách tak môžete nájsť odpovede.

Aj keď to okoliu nikdy nepriznáme, všetci máme svoje slabosti aj zlozvyky. Prirodzene ich tak využívajú, preberajú a dokonale poznajú aj naše deti. Nikto nie je dokonalý, no v očiach okolia tak chceme vyzerať. Možno aj preto sa stále častejšie stretávame s obrazom nevychovaných detí niektorých rodičov. Chcú tak svoje dieťa naučiť samostatnosti a dať mu slobodu, no ak sa dieťa nenaučí rešpektu voči starším, bude mať problém nielen s autoritami, ale ani Vaše vzťahy nebudú ideálne. Úplná benevolencia tak nie je najlepšou voľbou, no rovnako na tom nie je ani opačný extrém. Prísne dodržiavanie pravidiel môže u malých detí spôsobiť až traumou.

Všetko je preto potrebné robiť najmä s láskou. Občas sa možno nevyhnete ani hrešeniu, či výchovnému capnutiu po zadku, samozrejme len vo vypätých situáciách, kedy už nič iné nezaberá. Vychovávať by sme mali najmä vlastným vzorom a práve tu nejeden z nás naráža na svoje vlastné nedostatky. Pracovať by sme preto mali aj sami na sebe.

Vo výchove by však mala byť prvoradá láska a porozumenie. Ak si už neviete rady, potrestať môžete zákazom obľúbených činností. Idú však Vianoce a možno prospeje pohrozenie, že Ježiško nič nedonesie. Poslušnosť a dobré správanie by ste však mali vždy odmeniť, napríklad aj vytúženým vrtuľníkom na diaľkové ovládanie pod stromčekom.

FOTO: hrackarstvo.eu

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokČoskoro sú tu!
Ďalší článokNezanedbávajte oddych